VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
Na temelju članka 12. stavka 9. Zakona o zaštiti od požara (»Narodne novine«, broj 92/2010), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 12. travnja 2012. godine donijela
UVOD
Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku (u daljnjem tekstu: Program aktivnosti) temeljni je dokument koordinacije i provedbe godišnjih aktivnosti državnih tijela, javnih ustanova, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, udruga građana te drugih organizacija i tijela uključenih u provedbu mjera zaštite od požara.
Program aktivnosti izrađen je temeljem raščlambe podataka iz dostavljenih izvješća o provedbi zadaća tijekom prethodnih godina i podataka o stanju utvrđenom inspekcijskim nadzorom te nalaže, navodi, potiče i organizira dodatne mjere i aktivnosti radi pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u intenziviranju mjera zaštite od požara tijekom 2012. godine.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje nadležna je za koordiniranje, praćenje, usklađivanje i usmjeravanje svih aktivnosti vezanih uz provedbu ovoga Programa.
Operativne postrojbe i snage koje izravno djeluju na požarima, prvenstveno na priobalju, jesu:
A. javne (profesionalne) vatrogasne postrojbe i sezonski zaposleni vatrogasci,
B. dobrovoljne vatrogasne postrojbe i sezonski zaposleni vatrogasci,
C. državne intervencijske postrojbe,
D. namjenske (protupožarne) snage Ministarstva obrane Republike Hrvatske (za intervencije iz zraka, na tlu i s mora),
E. ostale postrojbe i ekipe osposobljene za gašenje požara otvorenoga prostora (postrojbe opće namjene CZ, ekipe šumarskih radnika, remorker s posadom i sl.),
F. vatrogasne postrojbe u gospodarstvu (profesionalne i dobrovoljne).
Popunjavanje vatrogasnih postrojbi (profesionalnih i dobrovoljnih) priobalja koje prve izlaze na intervencije gašenja požara obavlja se (temeljem traženja s terena) putem:
a. planske ispomoći (dislokacije), većinom iz kontinentalnih vatrogasnih postrojbi Republike Hrvatske,
b. angažiranja sezonskih vatrogasaca (samo tijekom ljetnih mjeseci),
c. izvanredne ispomoći kod velikih požara (iz okolnih i/ili svih županija u Republici Hrvatskoj).
Državna uprava za zaštitu i spašavanje posebno će skrbiti o provedbi Projekata dodatne zaštite otoka i drugih područja, organizirati i pružati izravnu pomoć za lokacije kako slijedi:
• otoci Korčula, Hvar, Brač, Lastovo, Vis, Dugi Otok, Mljet i Šolta
• poluotok Pelješac.
Program aktivnosti podijeljen je na sljedeće cjeline:
I. Normativne i opće pretpostavke u zaštiti od požara
II. Aktivnosti u pripremi ljetne protupožarne sezone
III. Preventivne aktivnosti u svrhu smanjenja opasnosti od nastanka i širenja požara
IV. Razvoj i uvođenje novih sustava, tehnika i tehnologija u zaštitu od požara
V. Aktivnosti utvrđene državnim planom angažiranja vatrogasnih snaga i snaga koje sudjeluju u gašenju požara
VI. Operativne aktivnosti
VII. Financiranje i izvješćivanje o provedbi aktivnosti iz programa
I. NORMATIVNE I OPĆE PRETPOSTAVKE U ZAŠTITI OD POŽARA
1. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, prvenstveno na priobalju, dužne su žurno, temeljem iskustava tijekom protekle požarne sezone izvršiti usklađivanje svih podataka i odrednica iz važećih planova zaštite od požara.
Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koje još nisu usvojile Plan zaštite od požara, dužne su nadležnom ministarstvu i Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje dostaviti pisano očitovanje o neizvršenju zakonske obveze. Uz navedeno, županije su dužne dostaviti pregled planiranih aktivnosti s rokovima izvršenja – usvajanja Plana zaštite od požara.
Izvršitelji zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
2. Županije i Grad Zagreb, odnosno njihova tijela koja to još nisu propisala, dužne su (sukladno članku 41. stavku 2. i članku 43. stavku 1. Zakona o šumama, »Narodne novine«, br. 140/2005, 82/2006, 129/2008, 80/2010 i 124/2010) propisati mjere čuvanja šuma, provođenja šumskog reda te zabrane loženja otvorene vatre i paljenja drvenog ugljena za šume i šumsko zemljište šumoposjednika.
Sukladno članku 10. Zakona o šumama, županijske skupštine, odnosno Skupština Grada Zagreba, dužne su odrediti rok u kojem su trgovačko društvo Hrvatske šume d.o.o. Zagreb i šumoposjednici, te pravne osobe koje koriste šumu ili šumsko zemljište dužne pošumiti opožarene površine, površine na kojima nije uspjelo pomlađivanje i površine na kojima je izvršeno pustošenje bespravna sječa ili krčenje, ako taj rok nije utvrđen šumskogospodarskim planom (koje ga nisu već odredile).
Jedinice lokalne samouprave, odnosno njihova tijela koja još nisu propisala potrebne agrotehničke mjere kao i mjere za uređivanje i održavanje poljoprivrednih rudina (sukladno člancima 12. i 14. Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Narodne novine, br. 152/2008 i 21/2010), dužne su propisati takve mjere i u dijelu koji se odnosi na zaštitu od požara.
Izvršitelj zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
3. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave dužne su organizirati sjednice Stožera zaštite i spašavanja tematski vezano uz pripremu ljetne protupožarne sezone u 2012. godini. U tu svrhu, na sjednicama Stožera potrebno je:
a) usvojiti Plan rada Stožera zaštite i spašavanja za ovogodišnju požarnu sezonu,
b) usvojiti Financijski plan osiguranih sredstava za provođenje zadaća tijekom ovogodišnje požarne sezone. Posebnu pozornost usmjeriti na financijska sredstva za podmirenje troškova angažiranja i upućivanja na redovnu plansku i eventualnu izvanrednu dislokaciju iz kontinentalnog dijela, odnosno prihvata, boravka i angažiranja vatrogasaca, opreme i tehnike na priobalnom dijelu Republike Hrvatske,
c) predložiti za usvajanje Plan operativne provedbe Programa aktivnosti na tom području,
d) usvojiti Plan aktivnog uključenja svih subjekata zaštite od požara na tom području,
e) predložiti pogodne lokalitete i prostore, odnosno pripremiti prijedloge za potrebne predradnje radi uspostave odgovarajućih zapovjednih mjesta kod zapovijedanja i koordinacije u gašenju požara sukladno odredbama članka 10. Plana intervencija kod velikih požara otvorenoga prostora na teritoriju Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 25/2001).
Izvršitelj zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Sudjelovatelji: |
Područni uredi Državne uprave za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
4. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i zaštićenim područjima na županijskoj razini te Hrvatske šume d.o.o dužni su ažurirati, odnosno izraditi planove motrenja, čuvanja i ophodnje te propisati mjere zabrane nekontroliranog i neovlaštenog pristupa i boravka na tim prostorima ili građevinama za razdoblje visokog i vrlo visokog indeksa opasnost od nastanka požara.
Financijska sredstva za izradu planova motriteljsko-dojavne službe osiguravaju pravne osobe koje su vlasnici ili korisnici površine ili građevine kojima upravljaju.
Financijska sredstva za izradu planova motriteljsko-dojavne službe za prostore u svom vlasništvu, odnosno vlasništvu fizičkih osoba osiguravaju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Izrađene planove i propisane mjere navedeni subjekti dužni su dostaviti teritorijalno nadležnom Područnom uredu Državne uprave za zaštitu i spašavanje i vatrogasnoj zajednici županije.
Izvršitelji zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik Hrvatske šume d.o.o. Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i zaštićenim područjima na županijskoj razini |
Rok: |
30. travnja 2012. godine (izrada i usklađivanje planova) |
15. svibnja 2012. godine (dostava planova) |
II. AKTIVNOSTI U PRIPREMI LJETNE PROTUPOŽARNE SEZONE
5. Vatrogasne zajednice županija dužne su ažurirati, odnosno donijeti Plan angažiranja vatrogasnih snaga na području županije (sastavni dio Plana aktivnog uključenja svih subjekata zaštite od požara za područje županije). Plan angažiranja vatrogasnih snaga mora biti u skladu s odredbama i smjernicama Plana intervencija kod velikih požara otvorenog prostora na teritoriju Republike Hrvatske.
Plan angažiranja vatrogasnih snaga na području svake županije mora sadržavati (uz ostalo) pregled svih vatrogasnih postrojbi s područjima odgovornosti, njihovo djelovanje, brzinu odziva, popise svih vatrogasnih vozila po postrojbama, kao i broj profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasca koji zadovoljavaju uvjete članaka 21. i 22. Zakona o vatrogastvu i podzakonskih propisa.
Plan angažiranja vatrogasnih snaga na području županije (u pisanom i elektroničkom obliku) sve vatrogasne zajednice županija dužne su, u propisanom roku, dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.
Izvršitelji zadatka: |
Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelj: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
6. Vatrogasne zajednice županija priobalnog dijela Republike Hrvatske dužne su izraditi prosudbu potraživanja ispomoći (dislokacije), a vatrogasne zajednice županija kontinentalnog dijela prosudbu mogućnosti pružanja ispomoći. Prosudbe su dio Plana angažiranja vatrogasnih snaga na području županije.
Prosudba potraživanja ispomoći utvrđuje prihvat snaga, prijedlog mjesta baziranja, prehranu, redovne zadaće, raspored javljanja i načina izvješćivanja, način i sredstva komuniciranja. Prosudba mogućnosti pružanja ispomoći za redovnu i izvanrednu dislokaciju mora sadržavati potpune popise vatrogasnih vozila, uređaja, opreme i sredstava s osnovnim podacima i popise profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasca s osnovnim podacima.
Za redovnu dislokaciju (po smjeni – razdoblju angažiranja) planirati mogućnost slanja 8 – 12% od ukupnog broja vatrogasaca u svakoj javnoj vatrogasnoj postrojbi (prvenstveno pripadnika intervencijske postrojbe Republike Hrvatske) te maksimalno 20% od ukupnog broja operativnih vatrogasaca u onoj dobrovoljnoj vatrogasnoj postrojbi (DVD) koja je predviđena za pružanje ispomoći. Za redovne dislokacije u planu će se predvidjeti odgovarajuća i tehnički ispravna vatrogasna vozila. Vatrogasne zajednice županija kontinentalnog dijela Republike Hrvatske dužne su u provedbi ove točke izvršiti smotru predloženih vatrogasaca, tehnike i opreme, te dostaviti izvješće Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.
Izvršitelji zadatka: |
Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelj: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik Državna uprava za zaštitu i spašavanje. |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine (Izvješće o provedbi smotre) |
7. Hrvatska vatrogasna zajednica izradit će dodatni Plan za izvanredno (interventno) angažiranje dobrovoljnih vatrogasnih postrojbi pri složenijim vatrogasnim intervencijama na području cijele države. U slučaju potrebe, snage će se angažirati temeljem članka 36. Zakona o vatrogastvu. Vatrogasci moraju udovoljavati odredbama članka 22. Zakona o vatrogastvu i odredbama ostalih podzakonskih akata. Plan mora sadržavati potpune popise odgovarajućih i tehnički ispravnih vatrogasnih vozila, uređaja, opreme i sredstava s osnovnim podacima i popise dobrovoljnih vatrogasaca s osnovnim podacima te vremenima odziva – pokretanja i mjestima okupljanja.
Hrvatska vatrogasna zajednica, putem nadležnih vatrogasnih zajednica, organizirat će i provesti smotru predloženih vatrogasnih vozila, uređaja, opreme, sredstava i vatrogasaca (najmanje 10, a najviše 20 vatrogasnih vozila i najmanje 50, a najviše 100 dobrovoljnih vatrogasaca po županiji i iz Grada Zagreba).
Hrvatska vatrogasna zajednica će navedeni Plan (u pisanom i elektroničkom obliku) i odgovarajuće objedinjeno (skupno) izvješće o izvršenoj smotri (potvrda spremnosti – dopuna Plana), u propisanom roku dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.
Izvršitelji zadatka: |
Hrvatska vatrogasna zajednica Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelj: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
30. travnja 2012. godine (Plan angažiranja) |
15. svibnja 2012. godine (Izvješće o provedbi smotre) |
8. Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo obrane i Hrvatska vatrogasna zajednica izradit će elaborat vježbe koja će se provesti u mjesecu svibnju 2012. godine. Cilj vježbe je provjera spremnosti i koordinacije snaga koje sudjeluju u provedbi zadaća za ljetnu protupožarnu sezonu.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo obrane |
Sudjelovatelji: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
30. travnja 2012. godine (izrada elaborata) |
31. svibnja 2012. godine (krajnji rok provedbe vježbe) |
9. Vatrogasne zajednice županija će predložiti prioritetna područja koja je potrebno razminirati, a Hrvatski centar za razminiranje će iste prioritete uvrstiti u Plan razminiranja u svrhu lakšeg pristupa, odnosno gašenja požara. Hrvatski centar za razminiranje će omogućiti putem MIS portala, on-line pristup i pretraživanje ažuriranih zemljovida minsko sumnjivih područja vatrogasnim zajednicama, Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje i Ministarstvu obrane – Zapovjednom operativnom središtu Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZOS GS OS RH) i Protupožarnim namjenski organiziranim snagama Oružanih snaga Republike Hrvatske (PP NOS OS RH).
Hrvatski centar za razminiranje dužan je u Plan razminiranja u svrhu lakšeg pristupa, izgradnje protupožarnih prosjeka radi gašenja požara uvrstiti prostore neposredno izvan lokacija Ministarstva obrane – vojno skladišnih kompleksa »Hrvatski Ždral« Doljani, »Čerkezovac« Dvor, »Lučani« Sv. Rok, »Potkop« Trbounje, »Brdo« Petrinja i »Velebit-3« Delnice.
Izvršitelji zadatka: |
Hrvatski centar za razminiranje Ministarstvo obrane Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelj: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
10. Prije početka ljetne protupožarne sezone s Operaterima zračnih luka i zračnih pristaništa pravodobno i točno utvrditi načine postupanja u svrhu korištenja usluga i prostora bez naknade za zrakoplove i helikoptere koji se koriste u akcijama gašenja požara.
Ministarstvo obrane će u suradnji Državnom upravom za zaštitu i spašavanje i Ministarstvom pomorstva, prometa i infrastrukture definirati i dovesti u uporabno stanje aerodrome na kojima će biti potrebno osigurati punjenje vodom i retardantom zrakoplova Air tractor AT-802F i ostalih letjelica po potrebi.
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture |
Sudjelovatelji: |
Ministarstvo obrane Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
11. Državna uprava za zaštitu i spašavanje organizirat će i održati radni sastanak sa svim izvršiteljima i sudionicima u provedbi zadaća Programa aktivnosti. Na sastanku će se razmotriti tijek dotadašnje provedbe zadaća i raspraviti plan daljnjih aktivnosti u pripremi za ljetnu protupožarnu sezonu.
Izvršitelj zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Sudjelovatelji: |
subjekti provedbe zadaća iz Programa aktivnosti |
Rok: |
30. travanj 2012. godine |
12. Državna uprava za zaštitu i spašavanje – Područni uredi i Vatrogasne zajednice županija dužne su, u svakoj županiji i Gradu Zagrebu, organizirati i održati informativno-savjetodavne sastanke s predstavnicima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih subjekata i zainteresiranih za zaštitu od požara, na kojima će se razmotriti i analizirati tijek priprema i provedbe aktivnosti zaštite od požara pred turističku i žetvenu sezonu sukladno obvezama proizašlim iz ovog Programa aktivnosti.
Izvršitelji zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelji: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
13. Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Hrvatska vatrogasna zajednica i Hrvatske šume d.o.o. izradit će usklađene Programe za provedbu informativno promidžbenih aktivnosti u cilju podizanja razine protupožarne kulture i upoznavanja pučanstva s opasnostima od nastanka požara i posljedicama koje požari izazivaju.
U okviru programa planirat će, predložiti i organizirati (kroz emisije televizijskih i radio postaja te članaka u tisku) objavu poruka sadržajno vezanih uz zaštitu od požara.
Subjekti su obvezni unaprijed pripremiti predavanja te podloge za razgovore i reportaže na temu zaštite od požara, odnosno tiskati letke i plakate s porukama i odgovarajućim slikovnim rješenjima uz te poruke. Posebnu pozornost nužno je usmjeriti na edukaciju pučanstva o zakonskoj regulativi i odlukama lokalne i područne (regionalne) samouprave pri spaljivanju biljnog i drugog otpada.
U suradnji s uredništvima televizijskih i radio postaja te tiskovnih medija izraditi priloge i članke (vezano uz područje zaštite od požara) koji će se objaviti u posebnim programima ili prilozima (npr. za poljoprivredu, o turizmu, o zaštiti okoliša).
Izvršitelji zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatske šume do.o. |
Sudjelovatelj: |
Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
14. Državna uprava za zaštitu i spašavanje će planirati, pripremati i kontinuirano provoditi seminare za dodatno osposobljavanje zapovjednika i članova operativnih vatrogasnih zapovjedništava, načelnika i članova stožera zaštite i spašavanja, te pripadnika ZOS GS OS RH i PP NOS OS RH u svrhu što učinkovitije provedbe operativnih zadaća tijekom ovogodišnje požarne sezone. Državna uprava za zaštitu i spašavanje će pripremiti i izraditi, odnosno prilagoditi programe osposobljavanja i smjernice za provedbu istih.
Izvršitelj zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Sudjelovatelj: |
Ministarstvo obrane Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
31. svibnja 2012. godine (za razinu županije i ostale JLS) |
15. Državna uprava za zaštitu i spašavanje utvrdit će, odnosno ažurirati sastav i zadaće Operativnog vatrogasnog zapovjedništva Republike Hrvatske te Operativnog vatrogasnog zapovjedništva za kontinentalni i priobalni dio Republike Hrvatske.
Temeljem analiza dosadašnjih požara otvorenog prostora i usvojenih Planova operativne provedbe Programa aktivnosti, Državna uprava za zaštitu i spašavanje dopunit će, odnosno ažurirati Državni plan angažiranja vatrogasnih snaga i snaga koje sudjeluju u gašenju požara.
Izvršitelj zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
16. Hrvatska kontrola zračne plovidbe d.o.o. obvezuje se na neposrednu suradnju s Državnim centrom 112, na način da sve zaprimljene dojave od strane pilota o uočenim požarima kontinuirano tijekom godine prosljeđuju navedenom Državnom centru. Državna uprava za zaštitu i spašavanje i Hrvatska kontrola zračne plovidbe d.o.o. uskladit će formu i sadržaj (osnovni podaci) dojave o uočenim požarima.
Izvršitelj zadatka: |
Hrvatska kontrola zračne plovidbe d.o.o. |
Sudjelovatelji: |
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
kontinuirano |
III. PREVENTIVNE AKTIVNOSTI U SVRHU SMANJENJA OPASNOSTI OD NASTANKA I ŠIRENJA POŽARA
17. Hrvatske šume d.o.o. dužne su, temeljem Šumsko gospodarske osnove područja za razdoblje 2006. – 2015. godine, kontinuirano raditi na izgradnji motrionica, prometnica, odnosno protupožarnih prosjeka s elementima šumskih cesta kroz posebno ugrožene šume Republike Hrvatske.
Hrvatske šume d.o.o. dostavit će Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje i vatrogasnim zajednicama županija podatke o ugroženosti šuma od požara, šumskim zajednicama u digitalnom georeferenciranom obliku (ESRI format).
Hrvatske šume d.o.o. su dužne kod izrade Programa gospodarenja šumoposjednika, u dijelu koji se odnosi na projektiranje i izgradnju novih protupožarnih prometnica kroz posebno ugrožene šume, konzultirati i nadležnu vatrogasnu zajednice županija
Izvršitelji zadatka: |
Hrvatske šume d.o.o. |
Sudjelovatelj: |
Vatrogasne zajednice županija |
Rok dostave podataka: |
30. travnja 2012. |
Rok provedbe: |
kontinuirano |
18. Ministarstvo obrane, Hrvatske šume d.o.o., Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, te jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave će u zajedničkoj suradnji planski definirati trajne preventivne aktivnosti u smislu izgradnje protupožarnih prosjeka s elementima šumske ceste oko objekata Ministarstva obrane, a u skladu sa Zakonom o šumama i šumskogospodarskim planovima.
Ministarstvo obrane je dužno unutar svojih prostora organizirati odgovarajuću protupožarnu zaštitu.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo obrane |
Sudjelovatelji: |
Hrvatske šume d.o.o. Ministarstvo poljoprivrede Ministarstvo zaštite okoliša i prirode župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
31. svibnja 2012. godine (za Plan preventivnih aktivnosti) |
19. HŽ Hrvatske željeznice Holding d.o.o. dužan je, uz željezničke prometne pravce koji prolaze kroz područja razvrstana u veliki i vrlo veliki stupanj ugroženosti od požara te one koje su od posebnog značaja, planirati, tretirati, odnosno čistiti pružni pojas od lakozapaljivih tvari, odnosno tvari koje bi mogle izazvati požar i omogućiti njegovo širenje.
Godišnji plan čišćenja s dinamikom izvršenja (za zajednička – dodirna područja uskladiti s Hrvatskim šumama i proširiti na sigurnosni pojas), odmah po donošenju, dostaviti nadležnom ministarstvu i teritorijalno nadležnom Područnom uredu Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Nadležna inspekcijska služba dužna je planirati, organizirati i obaviti pravodobni nadzor nad provedbom mjera zaštite od požara uz željezničke pruge na području priobalja te, po potrebi, poduzeti odgovarajuće mjere u svrhu podizanja stupnja zaštite od nastajanja i širenja požara.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture HŽ Hrvatske željeznice Holding d.o.o. |
Rok dostave plana: |
30. travnja 2012. godine |
Rok provedbe: |
15. svibnja 2012. godine |
20. Hrvatske ceste d.o.o. i Županijske uprave za ceste te Hrvatske autoceste d.o.o., Autocesta Rijeka – Zagreb d.d., Autocesta Zagreb – Macelj d.d. i Bina-Istra d.d. dužne su izraditi godišnji Plan čišćenja cestovnog pojasa od lakozapaljivih tvari, odnosno onih tvari koje mogu izazvati požar ili omogućiti/olakšati njegovo širenje, uz javne prometnice koje prolaze kroz šume razvrstane u veliki i vrlo veliki stupanj ugroženosti od požara te šume od posebnog značaja. Osobitu pažnju usmjeriti na cestovne pravce lokalnog značaja, a koje su tijekom turističke sezone pojačano opterećene prometom (prilazi autokampovima, javnim plažama, kulturno povijesnim lokalitetima i sl.). Temeljem Plana navedeni subjekti provodit će redovna čišćenja cestovnog pojasa.
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture provodit će pojačanu aktivnost i utvrdi će cestovne pravce i odmorišta za vozila koja prevoze opasne tvari tijekom ljetne sezone te provesti nadzor nad istima, a s ovim obvezama upoznat će i ostale subjekte koji upravljaju, grade i održavaju prometnice i objekte od državnog, županijskog i lokalnog značaja.
Godišnji plan čišćenja s dinamikom izvršenja, odmah po donošenju, dostaviti Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture te Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture Hrvatske ceste d.o.o. Županijske uprave za ceste Hrvatske autoceste d.o.o. Autocesta Rijeka – Zagreb d.d. Autocesta Zagreb – Macelj d.d. Bina – Istra d.d. |
Rok dostave plana: |
30. travnja 2012. godine |
Rok provedbe: |
15. svibnja 2012. godine |
21. Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i zaštićenim područjima na županijskoj razini (posebice priobalja) sustavno će za posebno štićena područja (nacionalne parkove, parkove prirode, stroge rezervate, posebne rezervate, park – šume, zaštićene krajolike, spomenike prirode i spomenike parkovne arhitekture) provoditi preventivne mjere zaštite od požara određene procjenom ugroženosti i planom zaštite od požara.
Za provedbu ove točke subjekti će angažirati planirana financijska sredstva iz svojih proračuna.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i zaštićenim područjima na županijskoj razini |
Rok provedbe: |
15. svibnja 2012. godine |
22. Nadležna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave sustavno će pratiti i nadzirati stanja odlagališta otpada na svom području i poduzimati mjere za sanaciju nekontroliranih »divljih« odlagališta.
Inspekcije Ministarstva zaštite okoliša i prirode u suradnji s inspekcijama Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva zdravlja, osobito za područje priobalja, planirat će, organizirati i izvršiti pojačani nadzor i pregled odlagališta otpada na kojima se kontrolirano odlaže komunalni otpad.
Posebna pozornost usmjerit će se na provedbu mjera uređenja lokacija i zdravstvene zaštite odlagališta otpada određenih posebnim propisima, odnosno poduzimanje odgovarajućih mjera u smislu uređenja, osiguravanja, čuvanja ili zabrane korištenja odlagališta i ostale mjere za sanaciju nekontroliranih »divljih« odlagališta.
Izvršitelji zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik na priobalju Ministarstvo zaštite okoliša i prirode |
Rok provedbe: |
15. svibnja 2012. godine |
Rok za nadzor: |
31. svibnja 2012. godine |
23. Hrvatska elektroprivreda d.d. će u okolici elektroenergetskih objekata i ispod trasa elektroenergetskih vodova koji prolaze kroz područja razvrstana u veliki i vrlo veliki stupanj ugroženosti od požara te na ona koja su od posebnog značaja, planirati, organizirati, tretirati i čistiti prostor od lakozapaljivih tvari, odnosno tvari koje bi mogle izazvati požar i omogućiti njegovo širenje, odnosno provoditi šumski red.
Plan čišćenja s dinamikom izvršenja, odmah po donošenju, Hrvatska elektroprivreda d.d. dostavit će Državnom inspektoratu i teritorijalno nadležnom Područnom uredu Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
Nadležna inspekcijska služba planirat će, organizirati i obaviti nadzor nad provedbom mjera zaštite od požara na trasama i pripadajućim elektroenergetskim građevinama na priobalnom i otočnom području te, u slučaju potrebe, narediti odgovarajuće mjere.
Izvršitelji zadatka: |
Državni inspektorat Hrvatska elektroprivreda d.d. |
Rok dostave plana: |
30. travnja 2012. godine |
Rok provedbe: |
15. svibnja 2012. godine |
Rok za nadzor: |
31. svibnja 2012. godine |
24. Ministarstvo unutarnjih poslova će planirati, organizirati i obaviti pojačani nadzor nad provedbom mjera zaštite od požara i tehnoloških eksplozija, posebno onih subjekata koji predstavljaju poseban gospodarski, poljoprivredni, turistički interes ili interes za zaštitu prirode i okoliša, a vezani su uz nadolazeću turističku i žetvenu sezonu.
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo unutarnjih poslova |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
25. Nadležne inspekcijske službe državne uprave provodit će pojačani inspekcijski nadzor provedbe zadaća Programa aktivnosti u svojoj nadležnosti.
Inspekcijska tijela državne uprave ovlaštena za nadzor nad provođenjem mjera zaštite od požara dosljedno će provoditi odredbe Zakona o zaštiti od požara, Zakona o zapaljivim tekućinama i plinovima, Zakona o vatrogastvu, Zakona o zaštiti i spašavanju, Zakona o zaštiti prirode, Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Zakona o šumama, Zakona o javnim cestama, Zakona o eksplozivnim tvarima, Zakona o prijevozu opasnih tvari, Zakona o zaštiti okoliša, Zakona o otpadu, Zakona o zaštiti zraka i drugih propisa kojima su propisane mjere zaštite od požara.
Nadležne inspekcijske službe državne uprave, u slučaju povrede odredbi navedenih Zakona i odluka, žurno će podnositi optužni prijedlog i prekršajne naloge u svrhu pravodobnog i dosljednog kažnjavanja subjekata koji ne provode mjere zaštite od požara.
Nadležne inspekcijske službe će o rezultatima nadzora izvijestiti Državnu upravu za zaštitu i spašavanje.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo unutarnjih poslova Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture Ministarstvo poljoprivrede Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Ministarstvo kulture Državni inspektorat |
Rok: |
15. lipnja 2012. godine |
IV. RAZVOJ I UVOĐENJE NOVIH SUSTAVA, TEHNIKA I TEHNOLOGIJA U ZAŠTITU OD POŽARA
26. Državna uprava za zaštitu i spašavanje i drugi sudjelovatelji stalno će poticati, razvijati i kontinuirano uvoditi nove metode, tehnike i tehnologije za gašenje požara i protupožarnu zaštitu u Republici Hrvatskoj.
Izvršitelj zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Ministarstvo obrane Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
kontinuirano |
27. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode nastavit će rad na razvoju Programa za uspostavu integralnog protupožarnog nadzornog sustava u nacionalnim parkovima i parkovima prirode Republike Hrvatske. Uvođenje i operativnu uporabu uskladit će se s odgovarajućim aktivnostima i za njih zadanim rokovima. Ministarstvo zaštite okoliša i prirode će dostaviti potrebne parametre Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje za korištenje već postavljenih sustava i za druge događaje koji se nalaze u njihovom vidokrugu.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Sudjelovatelji: |
Hrvatske šume d.o.o. Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
31. prosinca 2012. godine |
28. Državna uprava za zaštitu i spašavanje će u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova i Hrvatskom vatrogasnom zajednicom utvrditi uspostavu jedinstvenoga sustava za prihvat, praćenje i vođenje podataka, evidencija i izvješćivanja za vatrogasne resurse, intervencije, preventivu, planiranje i korištenje jedinstvenog geo-informacijskog sustava u svrhu pojednostavljenja i potpore za procese upravljanja, koordinacije i ekonomičnog korištenja postojećih ljudskih i materijalnih resursa.
Izvršitelj zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Sudjelovatelji: |
Ministarstvo unutarnjih poslova Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
kontinuirano |
V. AKTIVNOSTI UTVRĐENE DRŽAVNIM PLANOM ANGAŽIRANJA VATROGASNIH SNAGA I SNAGA KOJE SUDJELUJU U GAŠENJU POŽARA
29. Državni hidrometeorološki zavod svakodnevno će određivati stvarni indeks opasnosti od nastanka požara na otvorenom prostoru. Dobivene vrijednosti u razdoblju od 30. travnja do 30. studenoga dostavljat će Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje – Državnom centru 112.
Državni hidrometeorološki zavod svakodnevno će određivati prognostički indeks opasnosti od nastanka požara na otvorenom prostoru. Dobivene vrijednosti u razdoblju od 1. svibnja do 31. listopada dostavljat će Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje – Državnom centru 112.
Državni hidrometeorološki zavod će polutjedne i tjedne prognoze vremena s posebnim naglaskom na mogućnost pojave električnog pražnjenja u razdoblju od 1. svibnja do 30. studenoga, dostavljati Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje – Državnom centru 112, Ministarstvu obrane – ZOS GS OS RH i PP NOS OS RH i Hrvatskim šumama d.o.o. Na isti način Zavod će dostavljati mjesečne i sezonske prognoze.
U slučaju potrebe, Zavod će svakodnevno izračunavati i kratkoročnu prognozu za područje zahvaćeno velikim šumskim požarom, a posebno u vezi promjene smjera i brzine vjetra i prosljeđivati je Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje, radi određivanja slijeda aktivnosti vatrogasnih snaga i opreme za akcije gašenja požara.
Stvarni i prognostički indeks opasnosti od nastanka požara, sukladno potrebama, izračunavat će se i izvan navedenog vremenskog razdoblja.
Zavod će nastaviti rad na prilagodbi i poboljšanju postojećih te razvoju i primjeni novih metoda izračunavanja indeksa opasnosti od nastanka požara na otvorenom prostoru. Razmotrit će se mogućnost povećanja broja meteoroloških postaja koje računaju prognostički indeks opasnosti i korištenja meteoroloških podataka investitorskih automatskih postaja. U prosincu 2012. godine Zavod će izraditi stručnu studiju »Procjena opasnosti od požara raslinja u Republici Hrvatskoj za 2012. godinu« – prostorna razdioba mjesečne (MSR) i sezonske žestine (SSR) na području Republike Hrvatske te usporedbe s višegodišnjim prosjecima kao i analiza uzastopnih sušnih dana i razdoblja ovisno o vrsti gorivog materijala za vrijeme sezone požara u 2012. godini.
Izvršitelj zadatka: |
Državni hidrometeorološki zavod |
Rok: |
30. travnja 2012. godine i dalje |
30. Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture utvrdit će uvjete i način korištenja plovila (remorkeri, brodice, trajekti, hidrogliseri) u akcijama gašenja požara i spašavanja ljudi i dobara uz obalu i na otocima te dopuniti, odnosno ažurirati odgovarajuće planove za njihovo korištenje i pripadajuće popise upisnika plovila.
Navedene podatke dostavit će Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje, vatrogasnim zajednicama županija i davateljima usluga. Izvršitelj i sudjelovatelji će osigurati mogućnost žurne uspostave veza između nadležnog tijela pružatelja usluga i korisnika (nadležna vatrogasna zapovjedništva).
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture |
Sudjelovatelji: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
31. Ministarstvo zdravlja utvrdit će uvjete i načine korištenja timova hitne medicinske pomoći u intervencijama na velikim požarima otvorenoga prostora. Navedene podatke Ministarstvo će dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje, vatrogasnim zajednicama županija i davateljima usluga. Izvršitelji i sudjelovatelj će osigurati mogućnost žurne uspostave veza između nadležnog tijela pružatelja usluga i korisnika (nadležna vatrogasna zapovjedništva).
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo zdravlja Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Sudjelovatelj: |
Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
32. Ministarstvo obrane, u suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje, utvrdit će uvjete i način uporabe Protupožarnih namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga Republike Hrvatske (PP NOS OS RH) sastavljenih od snaga iz sastava Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO), Hrvatske kopnene vojske (HKoV) i Hrvatske ratne mornarice (HRM).
Temeljem utvrđenih uvjeta donijeti operativni plan (OPLAN) angažiranja Oružanih snaga Republike Hrvatske u gašenju šumskih požara. Izvod iz OPLAN-a, koji će Ministarstvo obrane dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje postaje integralni dio Državnog plana angažiranja vatrogasnih snaga i snaga koje sudjeluju u gašenju požara.
PP NOS OS RH djeluje na temelju OPLAN-a i zapovijedi nadređenih prema utvrđenom u Shemi zapovijedanja, izvješćivanja i koordinacije PP NOS OS RH koja je sastavni dio OPLAN-a, sukladno važećim zakonskim i podzakonskim propisima iz područja obrane, usklađeno s Vatrogasnim zapovjedništvom Republike Hrvatske.
Za ljetnu protupožarnu sezonu 2012. godine spremnost PP NOS OS RH planirati za 1. svibnja, trajanje sezone od 15. svibnja do 31. listopada, a izmještanje snaga provesti temeljem zapovijedi načelnika GS OS RH, sukladno prosudbi ugroženosti od požara.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo obrane Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
33. Zadužuju se jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da, sukladno Planu motriteljsko-dojavne službe, u svim gradovima odnosno općinama na jadranskom području prije i tijekom turističke sezone te na žitorodnim područjima pred žetvenu sezonu ustroje i opreme potrebnom opremom izviđačko-preventivne ophodnje, koje će na licu mjesta poduzimati mjere za uklanjanje potencijalnih izvora opasnosti, pravovremeno otkrivanje, javljanje i gašenje požara u samom začetku. U svrhu usklađivanja plana ophodnji i njihovih aktivnosti na području županije obvezno uključivati vatrogasne zajednice županija.
Hrvatske šume d.o.o. će u vrijeme vrlo velike i velike opasnosti od nastanka požara u šumama razvrstanim u I. stupanj opasnosti od požara, motriteljsko-dojavnu službu organizirati danonoćno (0-24 sata).
Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i zaštićenim područjima na županijskoj razini, u danima velike i vrlo velike opasnosti od nastanka i širenja požara otvorenog prostora, obvezno će organizirati danonoćno dežurstvo, odnosno povećati broj ophodnji i ekipa na terenu.
Za građevine i površine koje su planom čuvanja predviđene za čuvanje uspostaviti odgovarajuću čuvarsku službu.
Županije će objediniti i uskladiti općinske i gradske planove te usklađeni županijski plan motriteljsko-dojavne službe, izviđačko- -preventivnih ophodnji i popis građevina i površina koje su planom čuvanja predviđene za čuvanje dostaviti teritorijalno nadležnom Područnom uredu Državne uprave za zaštitu i spašavanje i vatrogasnoj zajednici županije najkasnije do roka predviđenog za provedbu ove točke.
Izvršitelji zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik Hrvatske šume d.o.o. Javne ustanove za upravljanje nacionalnim parkovima, parkovima prirode i zaštićenim područjima na županijskoj razini |
Sudjelovatelj: |
Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
31. svibnja 2012. godine |
34. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave utvrdit će načine i uvjete korištenja raspoložive teške (građevinske) mehanizacije za eventualnu žurnu izradu prosjeka i probijanja protupožarnih putova radi zaustavljanja širenja šumskog požara. Uz navedeno, planirat će načine i postupke brzog premještanja navedene mehanizacije, prvenstveno na priobalju. Za potrebe žurnog prebacivanja navedene mehanizacije s kopna na otoke i obratno predvidjeti sudjelovanje OS RH – PP NOS HRM iz sastava PP NOS-a OS RH (s odgovarajućim sredstvima i osposobljenim i uvježbanim ljudstvom).
Popis raspoložive teške (građevinske) mehanizacije s razrađenim planom aktiviranja (angažiranja), odmah po isteku roka za izvršenje, dostaviti nadležnom Područnom uredu Državne uprave za zaštitu i spašavanje i vatrogasnoj zajednici županije.
Izvršitelji zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Sudjelovatelji: |
Ministarstvo obrane Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
35. Za potrebe intervencije gašenja požara i izrade šumskih prosjeka u akcijama sprječavanja širenja nastalog požara pri pravnim osobama koje gospodare šumama planirati, osposobiti i opremiti s odgovarajućom opremom i sredstvima veze radne ekipe šumarskih djelatnika.
Popis ekipa s opremom te Plan angažiranja dostaviti teritorijalno nadležnom Područnom uredu Državne uprave za zaštitu i spašavanje i vatrogasnoj zajednici županije.
Izvršitelj zadatka: |
Hrvatske šume d.o.o. |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
36. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave samostalno će, prije početka ljetne protupožarne sezone izvršiti pripreme i sanacije, odnosno otklanjanje nedostataka na vozilima, opremi i tehnici, prvenstveno na temelju raščlambe zapisnički utvrđenih oštećenja i/ili kvarova tijekom prethodne požarne sezone.
Za vozila angažirana u provedbi zadaća redovne dislokacije i/ili prema članku 36. Zakona o vatrogastvu, nadležne stručne službe analizirat će izvršeno tijekom protupožarne sezone, temeljem odgovarajućih zapisnika i planova nužnih aktivnosti u pripremi/sanaciji vozila, opreme i tehnike objediniti potrebe na županijskoj razini i prijedlog sanacije odnosno popravaka dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.
Temeljem dostavljenih procjena i planova popravaka/sanacije s detaljnim obrazloženjem, Državna uprava za zaštitu i spašavanje izvršit će selekciju i predložiti prioritete sanacije.
Izvršitelji zadatka: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelji: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
30. travnja 2012. godine |
37. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, u suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje i Hrvatskom vatrogasnom zajednicom, na temelju raščlambe angažiranja, troškova i učinaka (3 E) tijekom prethodnih 5 godina a sukladno planovima zaštite od požara, radi dodatnog popunjavanja vatrogasnih postrojbi za vrijeme pojačane opasnosti od požara planirat će i provesti sezonsko dodatno zapošljavanje vatrogasaca u domicilnim vatrogasnim postrojbama (u daljnjem tekstu: sezonski vatrogasci) te njihovo opremanje i osposobljavanje. Dio sezonskih vatrogasca bit će u službi sezonskih privremenih vatrogasnih postrojbi.
Vatrogasne zajednice županija će Plan rasporeda zapošljavanja po vatrogasnim postrojbama, popis s osnovnim podacima sezonskih vatrogasaca s pridruženim bruto iznosima naknada te program dodatnog osposobljavanja dostaviti na odobrenje Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje najkasnije do 30. travnja 2012. godine. Državna uprava za zaštitu i spašavanje, nakon raščlambe dostavljenih podataka, odobrit će sufinanciranje Projekta zapošljavanja sezonskih vatrogasaca i iznose naknade za troškove zapošljavanja za najviše 1150 sezonskih vatrogasaca s popisa (maksimalno do 3.000,00 kuna) i to najdulje za razdoblje od 1. lipnja do 30. rujna 2012. godine, te dostaviti odgovarajuće upute o tome. Razdoblje od 1. lipnja do 30. rujna može se proširiti prema zahtjevu vatrogasne zajednice županije, ako vremenske prilike utječu na visoki rizik od požara na otvorenom prostoru.
Vatrogasne zajednice županija se obvezuju dostaviti i tablično objedinjene popise sezonskih vatrogasaca kao i sklopljene ugovore, odmah po potpisivanju.
Izvršitelji zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelji: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik na priobalju |
Rok: |
30. travnja 2012. godine (dostava planova) |
15. svibnja 2012. godine (odobrenje) |
38. Temeljem izrađenih procjena i Operativnih planova zaštite od požara i pozitivnih rezultata provedbe nastavit će se Projekti dodatne zaštite, odnosno ustrojiti sezonske privremene vatrogasne postrojbe (SPVP) za otoke Korčulu, Hvar, Brač, Lastovo, Vis, Dugi Otok, Mljet, Šoltu i poluotok Pelješac.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje može naknadno odobriti i dodatne lokacije na koje će se dislocirati vozilo s posadom (sukladno županijskim procjenama i planovima), pod uvjetom da smještaj i prehranu za posadu osiguraju jedinice lokalne samouprave.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje i Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s vatrogasnim zajednicama županije, ažurirat će procjene i Operativne planove zaštite od požara te detaljno analizirati učinke navedenih Projekata dodatne zaštite.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo unutarnjih poslova Državna uprava za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelji: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik na priobalju |
Rok izrade Procjene: Rok za ustroj postrojbi: |
30. travnja 2012. godine 1. lipnja 2012. godine |
39. Temeljem procjena opasnosti od požara na priobalnom području i mogućnosti ispomoći iz susjednih županija, a uzimajući u obzir organiziranost vatrogastva i pokrivenost pojedinih područja vatrogasnim snagama (javne vatrogasne postrojbe i dobrovoljne vatrogasne postrojbe pojačane sezonskim vatrogascima) i opremom, početkom ljetne požarne sezone izvršit će se upućivanje ispomoći (planska dislokacija), odnosno popuna vatrogasnih postrojbi na priobalju. Dislociranje snaga provodit će se u četiri osnovne kombinacije (pripadnici interventnih vatrogasnih postrojbi – samostalno i združeno s pripadnicima dobrovoljnih vatrogasnih postrojba, djelatnici javnih i pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih postrojba združeno, te pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih postrojba samostalno).
Prema nalogu Državne uprave za zaštitu i spašavanje, vatrogasne zajednice županija izvršit će dislokaciju vatrogasnih snaga, tehnike, opreme i sredstva iz unutrašnjosti na posebno ugrožena područja. Uz navedeno, izvršit će se i popuna državnih intervencijskih postrojbi (DIP Zadar, DIP Šibenik, DIP Split i DIP Dubrovnik) sukladno odgovarajućem Pravilniku. Vatrogasne zajednice županija su dužne na dislokacije upućivati samo vatrogasce koji su opremljeni i dodatno osposobljeni za gašenje požara na otvorenom prostoru mediteranskog područja i koji udovoljavaju odredbama članaka 21. i 22. Zakona o vatrogastvu.
Izvršitelji zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Sudjelovatelji: |
župan, gradonačelnik, općinski načelnik |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
40. Državna uprava za zaštitu i spašavanje, u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova i Ministarstvom obrane inicirat će potpisivanje, odnosno pratiti provedbu tehničkih sporazuma sa susjednim zemljama u regiji o uporabi protupožarnih zračnih snaga na intervencijama gašenja požara i provedbi protupožarnih vježbi u graničnom području.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje će pokrenuti izradu standardnog operativnog postupka u svezi angažiranja zračnih snaga na intervencijama gašenja požara i provedbi protupožarnih vježbi u graničnom području na temelju tehničkih sporazuma sa susjednim zemljama.
Izvršitelji zadatka: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanja |
Sudjelovatelji: |
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Ministarstvo obrane |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
VI. OPERATIVNE AKTIVNOSTI
41. Državna uprava za zaštitu i spašavanje dodatno će osposobiti i opremiti pripadnike Državnih intervencijskih postrojbi odgovarajućom tehnikom, opremom za gašenje šumskih požara i sustavom veza, te provesti osposobljavanje i trenažu dodatnog broja vatrogasaca kojima se popunjava Državna intervencijska postrojba.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje, u suradnji s Ministarstvom obrane, izradit će i provesti Plan osposobljavanja i trenaže vatrogasaca iz prethodnog stavka.
Osposobljavanje mora obuhvatiti uporabu helikoptera te ukrcavanje i iskrcavanje vatrogasaca pri gašenju šumskih požara i drugim vrstama intervencija (akcidenti, tehničke intervencije i dr.) na teško pristupačnim terenima i u lošim vremenskim uvjetima.
Radi kvalitetne koordinacije zajedničkog djelovanja na terenu, planirati i do 20. travnja 2012. godine provesti dodatno osposobljavanje pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske (zapovjednika satnija, vodova i desetina) u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje.
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo obrane Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Sudjelovatelji: |
Hrvatska vatrogasna zajednica |
Rok: |
31. svibnja 2012. godine (za trenažu) |
42. Traganje i spašavanje tijekom vatrogasnih intervencija gašenja požara na otvorenom prostoru obavlja se sukladno Standardnom operativnom postupku za djelovanje jedinstvenog operativnog komunikacijskog centra 112 u slučaju akcije traganja i spašavanja na kopnu ili otoku. Podršku u djelovanju zajedničkog tima za traganje i spašavanje tijekom vatrogasnih intervencija pružit će osposobljeni pripadnici Državne intervencijske postrojbe.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo obrane Državna uprava za zaštitu i spašavanje Hrvatska gorska služba spašavanja |
Sudjelovatelj: |
Ministarstvo zdravlja |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
43. Ministarstvo obrane planirat će i provesti potrebno specijalističko osposobljavanje protupožarne zrakoplovne skupine s dovoljnim brojem posada (letačko osoblje) i opsluživanje (tehničko osoblje) protupožarnih zrakoplova (Canadair i Air tractor) i helikoptera za gašenje šumskih požara, uzimajući u obzir maksimalno naprezanje (sati leta) posada. Uz navedeno, kontinuirano će osposobljavati i popunjavati tehnički sastav zrakoplovnih skupina odgovarajućim brojem stručnih djelatnika prema potrebnim specijalnostima za održavanje letjelica.
Ministarstvo obrane će u suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje izraditi program edukacije za navođenje zrakoplova i program osposobljavanja za helikoptersko spašavanje ugroženih operativnih snaga u intervenciji, te istu edukaciju provoditi trajno. Vatrogasne zajednice županija dužne su odrediti vatrogasce s posebnim ovlastima i odgovornostima koji će obavljati navođenje zrakoplova te ih uputiti na dodatnu edukaciju.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo obrane |
Sudjelovatelji: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje Vatrogasne zajednice županija |
Rok: |
trajno |
44. Za provedbe zadaća iz ovoga Programa, tijekom ljetne protupožarne sezone, osigurati najveći mogući broj ispravnih zrakoplova i helikoptera i dovoljan broj (za korištenje maksimalnih dnevnih resursa zrakoplova i helikoptera) osposobljenih posada s odgovarajućim letačko-tehničkim osobljem. Okvirni broj zrakoplova i helikoptera je:
• 6 (šest) zrakoplova tipa Canadair CL 415;
• 5 (pet) izviđačko-navalnih zrakoplova Air Tractor AT-802A/F;
• 2 (dva) helikoptera Mi-8 MTV-1 za gašenje, prijevoz gasitelja i desantiranje;
U razdoblju izvan ljetne protupožarne sezone (od 1. siječnja do 15. svibnja 2012. godine i od 1. studenoga do 31. prosinca 2012. godine i od 1. siječnja do 15. svibnja 2013. godine) u vidnom dijelu dana imati u stanju ispravnosti i spremnosti najmanje jedan zrakoplov Canadair CL 415 i/ili jedan zrakoplov Air Tractor AT-802A/F i jedan helikopter Mi-8 MTV-1.
Ministarstvo obrane (ZOS GS OS RH i PP NOS OS RH) u suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje – glavni vatrogasni zapovjednik, sukladno operativnoj prosudbi, provodit će i dnevna prebaziranja zrakoplovnih snaga u alternativne zračne luke.
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo obrane |
Sudjelovatelj: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
15. svibnja 2012. godine |
45. Ministarstvo obrane kontinuirano će pratiti stanje i korištenje resursa zrakoplova tipa Canadair CL – 415 i Air tractor AT 802A/F i helikoptera te, sukladno potrebama, žurno poduzimati odgovarajuće aktivnosti u svrhu pravodobnog servisiranja, nabavke potrebnih rezervnih dijelova, alata, opreme, goriva, maziva, zaštitnih sredstava, pjenila za gašenje šumskih požara i retardanata.
O stanju i tijeku priprema zračnih snaga za protupožarnu sezonu izvršitelj će obavijestiti Državnu upravu za zaštitu i spašavanje najkasnije do 30. travnja 2012. godine.
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo obrane |
Rok: |
kontinuirano |
46. Ministarstvo unutarnjih poslova – Ravnateljstvo policije će sukladno procjeni rizika planirati ispomoć policijskim upravama na moru u ljudstvu i tehnici koji će zajedno sa policijskim službenicima tih uprava u okviru obavljanja policijskih poslova poduzimati mjere na otkrivanju i hvatanju počinitelja prekršaja i kaznenih djela počinjenih paljevinama i požarima, mjere privremene regulacije i preusmjeravanja prometa sa područja zahvaćenog požarom, mjere osiguranja provođenja evakuacije i spašavanja stanovništva ugroženog požarom, te planirati i poduzimati mjere kako bi se zapriječilo počinjenje drugih kaznenih djela na evakuiranim područjima.
Prije početka požarne sezone Ministarstvo unutarnjih poslova izvršit će pripravu ljudstva i materijalno tehničkih sredstava potrebnih za kriminalističko istraživanje (utvrđivanje uzroka) požara i tehnoloških eksplozija i pojačani inspekcijski nadzor, prije svega otvorenog prostora i objekata turističkog značaja na priobalju. Ministarstvo unutarnjih poslova će otkloniti nedostatke na postojećoj te izvrši nabavku dodatne opreme i tehnike i dislocirati potreban broj inspektora zaštite od požara iz kontinentalnog dijela na priobalje.
Izvršitelj zadatka: |
Ministarstvo unutarnjih poslova |
Sudjelovatelj: |
Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
15. lipnja 2012. godine |
VII. FINANCIRANJE I IZVJEŠĆIVANJE O PROVEDBI AKTIVNOSTI IZ PROGRAMA
47. Za provedbu ovog Programa aktivnosti osigurana su sredstva u Državnom proračunu za 2012. godinu u okviru Ministarstva obrane u Programu 2503 Ostale zadaće oružanih snaga, na aktivnosti A545035 Protupožarna zaštita, a u okviru Državne uprave za zaštitu i spašavanje u Programu 2603 Organiziranje i provođenje zaštite i spašavanja, na projektu K260089 Program u provedbi posebnih mjera za zaštitu od požara.
Izvršitelji zadatka: |
Ministarstvo obrane Državna uprava za zaštitu i spašavanje |
Rok: |
kontinuirano |
48. Državna uprava za zaštitu i spašavanje izvršit će refundaciju sredstava u iznosu 50% bruto stvarnog troška, a maksimalno do iznosa 3.000,00 kn bruto po angažiranom sezonskom vatrogascu sukladno zahtjevima vatrogasnih zajednica županija. Ukupan broj i razdoblje angažiranja prema dostavljenom planu vatrogasnih zajednica županija odobrava Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
Sukladno zapovjedi glavnog vatrogasnog zapovjednika vatrogasnoj postrojbi, za ostale gasitelje angažirane u provedbi ovoga Programa aktivnosti, Državna uprava za zaštitu i spašavanje će sukladno zahtjevima i propisima izvršiti refundaciju isplaćenih sredstava u visini od 170,00 kuna (neto po gasitelju i danu angažiranja).
Izvršitelji zadaća (JVP i VZŽ za koje je to predviđeno) dužni su utemeljene zahtjeve za povrat troškova dostaviti najkasnije u roku 15 dana po prestanku zadnje aktivnosti u smislu provedbe zadaća iz ovoga Programa.
Povrat sredstava (refundacije) od strane Državne uprave za zaštitu i spašavanje izvršit će se isključivo na temelju pravodobno dostavljenih zahtjeva i odgovarajuće dokumentacije te obračuna izvršenog sukladno odgovarajućim uputama Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
49. Svi izvršitelji i sudjelovatelji zadataka iz ovog Programa aktivnosti snose svoje cjelokupne troškove priprema (obuke, edukacije, vježbi, održavanja sredstava), izrade projekata i procjena kao i angažiranja svojih snaga i resursa u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku.
50. Svi izvršitelji zadataka obvezni su dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje ime i prezime, funkciju, broj telefona i ostale potrebne podatke kontakt osoba za koordinaciju, odmah po objavi Programa aktivnosti u Narodnim novinama.
51. Vatrogasne zajednice županija dužne su Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje kontinuirano dostavljati dnevna izvješća o svim vatrogasnim intervencijama na području županije, a sukladno propisanoj uputi.
52. Inspekcijske službe državnih tijela dužne su dostavljati mjesečna izvješća Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje o provedbi zadaća Programa aktivnosti tijekom svibnja (do 4. lipnja), lipnja (do 5. srpnja) i srpnja (do 4. kolovoza) 2012. godine.
53. U slučaju izvanredne opasnosti od širenja velikog požara, nabava roba, usluga i javnih radova radi žurnih dodatnih potreba provodit će se sukladno članku 26. stavku 2. točki 3., članku 27. stavku 2. točki 3. i članku 28. stavak 2. točka 3. Zakona o javnoj nabavi (»Narodne novine«, broj 90/2011).
54. Državna uprava za zaštitu i spašavanje izradit će i Vladi Republike Hrvatske dostaviti prvo privremeno izvješće o realizaciji Programa aktivnosti najkasnije do 15. svibnja 2012. godine.
Svi izvršitelji zadataka iz ovoga Programa aktivnosti dužni su izvješća o provedbi svojih pripremnih i drugih aktivnosti dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje najkasnije do 5. svibnja 2012. godine.
55. Svi subjekti – izvršitelji i sudjelovatelji u provedbi aktivnosti iz Programa dužni su izvršiti odgovarajuću raščlambu provedbe ovogodišnjeg Programa aktivnosti, uključujući raščlambu vlastitih financijskih izdataka.
U vlastitim proračunima za narednu proračunsku godinu (2013.), temeljem raščlambe na kraju sezone, subjekti – izvršitelji dužni su osigurati dostatna financijska sredstva za provedbu zadaća.
56. Državna uprava za zaštitu i spašavanje izradit će i dostaviti Vladi Republike Hrvatske izvješće o realizaciji Programa aktivnosti najkasnije do 23. studenoga 2012. godine.
Svi izvršitelji i nositelji zadataka obvezni su izvješća o svim obavljenim aktivnostima iz ovog Programa aktivnosti, s financijskim izvješćem o utrošenim vlastitim i sredstvima korištenim iz Državnog proračuna, dostaviti Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje s krajnjim rokom do 14. studenoga 2012. godine.
Klasa: 214-01/12-01/01
Urbroj: 5030109-12-4
Zagreb, 12. travnja 2012.
Predsjednik Zoran Milanović, v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_04_43_1092.html