Baza je ažurirana 20.11.2024. 

zaključno sa NN 109/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 38/08 od 02.04.2008.:

 

MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE

Na temelju članka 178. stavak 4. Zakona o plovidbi i lukama unutarnjih voda (»Narodne novine« br. 109/07, 132/07), ministar mora, prometa i infrastrukture donosi

 

PRAVILNIK O POSEBNIM UVJETIMA ZA OBAVLJANJE DJELATNOSTI KOMERCIJALNOG PRIJEVOZA UNUTARNJIM VODNIM PUTOVIMA

Članak 1.

Ovim pravilnikom propisuju se posebni uvjeti koje moraju ispunjavati domaći brodari za obavljanje komercijalnog prijevoza na unutarnjim vodnim putovima, postupak izdavanja odobrenja te rok važenja odobrenja.

Članak 2.

(1) Ovaj Pravilnik primjenjuje se na fizičke osobe i poduzetnike koji komercijalni prijevoz obavljaju stalno ili privremeno. (2) Ovaj Pravilnik ne primjenjuje se na fizičke osobe i poduzetnike koji obavljaju prijevoz plovilima čija ukupna nosivost ne prelazi 200 t niti na prijevoz skelama.

Članak 3.

U smislu ovog Pravilnika termin »poduzetnik« označava trgovce sukladno značenju Zakona o trgovačkim društvima i druge osobe koje obavljaju djelatnost posredovanja u poslovima zaključivanja prijevoza bez obzira na njihov pravni status.

Članak 4.

Odobrenje za obavljanje komercijalnog prijevoza izdaje se na zahtjev domaće fizičke osobe ili poduzetnika koji ispunjavaju sljedeće uvjete: – Za fizičke osobe: da fizička osoba koja obavlja prijevoz posjeduje Svjedodžbu o osposobljenosti za zanimanje brodar unutarnje plovidbe (u daljnjem tekstu: Svjedodžba) izdanu od ministarstva nadležnog za unutarnju plovidbu (u daljnjem tekstu: Ministarstvo). Ministarstvo može izdati odobrenje i fizičkoj osobi koja ne posjeduje Svjedodžbu ukoliko ona naznači drugu osobu koja posjeduje Svjedodžbu, a koja za nju permanentno upravlja poslovima prijevoza na operativnoj razini. – Za poduzetnike: da ima barem jednu stalno zaposlenu osobu koja posjeduje Svjedodžbu i koja permanentno upravlja poslovima prijevoza na operativnoj razini.

Članak 5.

Pravo na stjecanje Svjedodžbe ima osoba koja je položila stručni ispit prema programu iz Priloga 1, koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

Članak 6.

(1) Stručni ispiti za stjecanje Svjedodžbe prema odredbama ovog Pravilnika polažu se pred ispitnim povjerenstvom. (2) Ispitno povjerenstvo čine predsjednik i 2 članka, a administrativne poslove obavlja tajnik komisije. (3) Predsjednika, članove i tajnika ispitne komisije imenuje ministar nadležan za unutarnju plovidbu.

Članak 7.

(1) Rokovi za polaganje ispita za stjecanje Svjedodžbe mogu biti redoviti i izvanredni. Redovite rokove za polaganje ispita utvrđuje Ministarstvo unaprijed za svaku kalendarsku godinu. (2) Izvanredne rokove za polaganje ispita predlaže lučka kapetanija na čijem području nadležnosti se pojavljuju odgovarajući broj zainteresiranih kandidata. (3) Troškove ispita snosi kandidat, a visinu naknade za članove ispitnog povjerenstva određuje ministar nadležan za unutarnju plovidbu.

Članak 8.

Prijava za polaganje stručnog ispita podnosi se Ministarstvu. Prijava za polaganje stručnog ispita sadrži: ime i prezime kandidata, matični broj građana, adresu prebivališta, podatke o stručnoj spremi i o poslovima koje je kandidat do tada obavljao.

Članak 9.

Prije polaganja stručnog ispita predsjednik utvrđuje identitet kandidata i povjerava jesu li u prijavi za polaganje stručnog ispita navedeni svi podaci iz članka 8. ovog Pravilnika.

Članak 10.

(1) O tijeku polaganja ispita vodi se zapisnik. (2) U zapisnik se unose sljedeći podaci: sastav ispitne komisije, ime i prezime kandidata, datum i mjesto rođenja kandidata, jedinstveni matični broj građana, adresa prebivališta kandidata, datum polaganja ispita, pitanja postavljena kandidatu i odluka komisije o uspjehu kandidata na ispitu. (3) Zapisnik potpisuju predsjednik i ostali članovi ispitne komisije.

Članak 11.

(1) Stručni ispit se sastoji od minimalno 30 pitanja postavljenih kandidatu usmeno ili pismeno i traje u prosjeku 60 minuta. (2) Ispitna komisija ocjenjuje cjelokupni uspjeh kandidata na ispitu ocjenom »položio«ili »nije položio« primjenjujući načelo da je za polaganje ispita potrebno da kandidat točno odgovori na najmanje 75% pitanja. (3) Kandidat koji ne položi ispit može pristupiti ponovnom polaganju ispita nakon proteka najmanje 15 dana od dana prethodnog polaganja. (4) Po položenom ispitu kandidatu se izdaje uvjerenje o osposobljenosti.

Članak 12.

Vlasnici diplome pojedinih viših škola ili fakulteta oslobodit će se polaganja onih predmeta koje su položili radi stjecanja diplome.

Članak 13.

(1) Osobi koja je položila stručni ispit izdaje Svjedodžba koja sadrži: ime i prezime kandidata, datum i mjesto rođenja, datum polaganja stručnog ispita, broj i datum izdanog uvjerenja, potpis predsjednika ispitne komisije i otisak službenog pečata. (2) Svjedodžbu izdaje Ministarstvo na obrascu koji se nalazi u Prilogu 2 ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio. (3) Ministarstvo vodi popis o izdanim Svjedodžbama.

Članak 14.

(1) Odobrenje iz članka 4. ovog Pravilnika izdaje Ministarstvo na obrascu koji se nalazi u Prilogu 3. ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio. (2) Fizička osoba ili poduzetnik uz zahtjev za izdavanje odobrenja podnosi i dokaze o ispunjavanju uvjeta iz članka 4. ovog Pravilnika, te dokaz da je upisan u odgovarajući registar.

Članak 15.

(1) Ministarstvo će izdati odobrenje fizičkoj osobi ili poduzetniku koji ispunjava uvjete iz članka 4. ovog Pravilnika u roku od 60 dana od dana uredno podnesenog zahtjeva. (2) Troškove pribavljanja dokaza o ispunjavanju uvjeta kao i troškove postupka u rješavanju zahtjeva iz članka 14. ovog Pravilnika snosi podnositelj zahtjeva.

Članak 16.

Odobrenje prestaje važiti: 1. danom odjave, 2. danom brisanja upisa fizičke osobe ili poduzetnika iz odgovarajuće registra 3. danom prestanka ispunjavanja uvjeta na temelju kojih je odobrenje dano.

Članak 17.

Ministarstvo vodi evidenciju o izdanim odobrenjima.

Članak 18.

Inspektori nadležni za sigurnost unutarnje plovidbe Ministarstva ovlašteni su obavljati inspekcijski nadzor nad primjenom odredaba ovoga Pravilnika.

Članak 19.

U slučaju smrti ili gubitka pravne sposobnosti fizičke osobe koja vodi prijevoz i koja je nositelj Svjedodžbe, poduzetniku se može odobriti privremeno obavljanje prijevoza bez udovoljavanja uvjeta iz članka 4. ovog Pravilnika, u trajanju od jedne godine, a to razdoblje može se iznimno produžiti za najviše 6 mjeseci.

Članak 20.

Pravne i fizičke osobe koje obavljaju komercijalni prijevoz putnika na unutarnjim vodnim putovima koji se nalaze u okvirima Nacionalnih parkova ili parkova prirode nisu dužne postupati po odredbama ovog Pravilnika, niti se ovaj Pravilnik na njih primjenjuje.

Članak 21.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama« Klasa: 011-01/08-01/48 Urbroj: 530-05-08-1 Zagreb, 26. ožujka 2008.

Ministar Božidar Kalmeta, v. r.

PRILOG 1 PROGRAM ZA OSPOSOBLJAVANJE I POLAGANJE STRUČNOG ISPITA O OSPOSOBLJENOSTI ZA ZANIMANJE BRODARA

Stručni ispit za moraju obuhvatiti sljedeća područja: a) Osnove građanskog, trgovačkog, socijalnog i poreznog zakonodavstva u djelu koji je potreban za obavljanje djelatnosti komercijalnog prijevoza a posebno: 1. općenito o ugovorima, 2. ugovori o prijevozu, posebno odgovornost brodara (priroda ugovora i ograničenja), 3. trgovačka društva, 4. poslovno knjigovodstvo, 5. radni i socijalni propisi, 6. porezni sustav. b) Poslovno i financijsko vođenje poduzeća: 1. metode plaćanja i financiranja, 2. izračun cijene koštanja, 3. sustav cijena i uvjeti prijevoza, 4. trgovačko (komercijalno) knjigovodstvo, 5. osiguranje, 6. fakturiranje, 7. prijevozničke agencije. c) Pristup tržištu 1. odredbe koje se odnose na preuzimanje i obavljanje djelatnosti komercijalnog prijevoza na unutarnjim vodnim putovima, 2. sustav charteringa (najma), 3. prijevozni dokumenti. d) Tehničke norme i vidovi djelatnosti 1. tehničke osobine plovila, 2. izbor plovila, 3. upis, 4. stojnice i danguba. e) Sigurnost 1. odredbe zakona, pravilnika i posebnih propisa nadležnih tijela koji se odnose na promet unutarnjim vodnim putovima, 2. sprječavanje nezgoda i mjere koje se trebaju poduzeti u slučaju nezgode. f) Međunarodni propisi 1. odredbe koje se primjenjuju u međunarodnoj plovidbi prema nacionalnim zakonima, međunarodnim konvencijama i sporazumima, posebno u odnosu na ugovaranje, cijene i uvjete prijevoza, 2. carinska praksa i formalnosti. Pripremni tečaj mora obuhvatiti najmanje 24 nastavna sata po 45 minuta svaki. Jedan dan može obuhvatiti najviše 8 nastavnih sati.  

PRILOG 2

 

 

PRILOG 3

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/338797.html

Copyright © Ante Borić