MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Na temelju članka 22. i 23. Zakona o žičarama za prijevoz osoba (»Narodne novine«, broj 79/07) ministar mora, prometa i infrastrukture donosi uz suglasnost ministra nadležnog za zaštitu okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom utvrđuje se sadržaj, način izrade i oblik sigurnosne analize i sigurnosnog izvješća žičare.
Članak 2.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovog Pravilnika imaju sljedeće značenje:
– sigurnosna analiza je dokument, priložen glavnom projektu, a izrađuje se za svaku žičaru, podsustav ili sigurnosnu komponentu,
– sigurnosno izvješće je dokument, priložen glavnom projektu, koji se izrađuje na osnovi sigurnosne analize, a sastoji se od sažetoga prikaza rizika i hazarda tijekom rada i pogona.
(2) Izrazi koji nisu gore navedeni, a koriste se u ovom Pravilniku, za njihovo pojašnjenje, koristiti hrvatsku normu HRN EN1907:2005 Sigurnosni zahtjevi za žičare za prijevoz osoba – Nazivlje.
Članak 3.
Cilj sigurnosne analize
(1) Kod projektiranja žičara i svih rekonstrukcija sigurnosnih sklopova, podsustava ili infrastrukture potrebno je, na zahtjev investitora/glavnog ugovaratelja gradnje odnosno rekonstrukcije žičare ili njegovog ovlaštenog zastupnika, izraditi sigurnosnu analizu kojom treba dokazati da su kod projektiranja, gradnje i puštanja u rad postrojenja uzeti u obzir svi mogući načini rada, svi mogući čimbenici i najnepovoljniji utjecaji bitni za sigurnost sustava i njegovog okoliša, da je postignuta zadovoljavajuća razina sigurnosti sustava i kojom se na temelju prijašnjih iskustava omogućava identifikacija svih rizika koji bi se mogli dogoditi za vrijeme rada.
(2) Cilj sigurnosne analize jest da proizvođač postrojenja žičare ili rekonstruiranog dijela žičare i upravitelj žičare utvrde i uzmu u obzir sve moguće opasnosti i rizike koji mogu nastati tijekom rada i da odrede potrebne mjere za osiguravanje sigurnosti.
(3) Sigurnosna analiza je sastavni dio projektne dokumentacije za izgradnju žičare.
Članak 4.
Sadržaj sigurnosne analize
(1) Sigurnosna analiza izrađuje se sukladno priznatoj ili potvrđenoj metodi i mora prikazivati svaki podsustav žičare, za sve moguće načine rada.
(2) Prilikom izrade sigurnosne analize potrebno je uzeti u obzir sve vanjske uzroke nesreća, kao na primjer vjetar, lavinu, eroziju tla, križanje s drugim prometnim sustavima, uređaje koji nisu sastavni dio žičare u zaštićenom pojasu žičare ili sustava odnosno uređaja i pružanje usluga u zaštićenom pojasu žičare te uzroke opasnosti koji mogu proizaći iz same žičare, kao što su na primjer križišta sa cestama, putovima ili električnim vodovima, prepreka žičare zračnom prometu i slično.
(3) Sigurnosna analiza mora se izraditi na hrvatskom jeziku.
Članak 5.
(1) Sigurnosna analiza mora sadržavati identifikaciju i naznaku svih mogućih uzroka nesreća kod postavljanja i rada žičare i sve posljedice koje iz njih mogu proizaći.
(2) Sigurnosna analiza mora obuhvatiti i sigurnosne uređaje i njihovo djelovanje na postrojenje te s njim povezane podsustave, pri čemu je cilj da sigurnosni uređaji:
a) mogu djelovati pri prvom znaku neke smetnje ili kvara tako da se uspostavi stanje koje jamči sigurnost, ili se prijeđe u niži režim rada ili se postrojenje zaustavlja;
b) djeluju kao redundantni, za praćenje ili nadzor stanja, ili
c) budu tako izvedeni, da se vjerojatnost njihovog kvara može izračunati i da po kvaliteti odgovaraju propisanim kriterijima za sigurnosne uređaje iz prve i druge alineje ovog članka.
Članak 6.
Moguće posljedice nesreća, u sigurnosnoj analizi, moraju se utvrditi na način da je moguće procijeniti opseg štete.
Članak 7.
(1) Sigurnosna analiza mora sadržavati popis mjera koje će se primjenjivati pri sprječavanju uzroka nesreća.
(2) Ukoliko se opasnost ne može u cijelosti isključiti, potrebno je predvidjeti mjere koje umanjuju posljedice na prihvatljivu mjeru (preostali rizik).
(3) Pri navođenju mjera iz prethodnog stavka ovoga članka, za sprječavanje uzroka opasnosti i mjera za smanjenje posljedica na prihvatljivu mjeru treba uzeti u obzir važeće propise i hrvatske norme. Ukoliko se odstupa od važećih propisa i hrvatskih normi, sigurnosna analiza mora sadržavati:
a) naznaku važećeg propisa i hrvatskih normi od kojih se odstupa (naznaka izvora),
b) opis odstupanja,
c) uzroke odstupanja i
d) procjenu odstupanja.
(4) Iz procjene odstupanja mora biti vidljivo ispunjava li odstupanje jednak stupanj sigurnosti kako je određeno važećim propisom i/ili usklađenim hrvatskim normama i da su time ispunjeni osnovni zahtjevi o sigurnosti žičara. Procjena odstupanja provodi se sukladno priznatim ili potvrđenim metodama.
Članak 8.
(1) U okviru sigurnosne analize potrebno je utvrditi komponente o kojima ovisi sigurnost same žičare, putnika, izvršnih radnika i trećih osoba.
(2) Navedene komponente su od posebne važnosti i predstavljaju sigurnosne komponente postrojenja žičare.
Članak 9.
Sigurnosna analiza žičare sadrži analize s područja strojarstva, elektrotehnike, sigurnosne tehnike, zaštite od požara, graditeljstva, geologije, zaštite na radu i uzroka opasnosti koji su posljedica lokalnih uvjeta, kao što su lavina, poplava, klizišta, odrona, pad kamenja i slično.
Članak 10.
Sigurnosna analiza žičara ili komponenti s područja strojarstva, elektrotehnike i sigurnosne tehnike može dovesti do drugačijih rezultata od onih navedenih u stručnim specifikacijama proizvođača. U takvom slučaju vrijede rezultati sigurnosne analize.
Članak 11.
Procjena opasnosti iz zaštite na radu izrađuje se odredbama Zakona o zaštiti na radu i Pravilnikom o izradi procjene opasnosti.
Članak 12.
Sigurnosnu analizu izrađuju osobe ovlaštene za projektiranje po posebnom propisu.
Članak 13.
Cilj sigurnosnog izvješća
(1) Radi provjere sigurnosne analize (razmatranih rizika i vrednovanja u sigurnosnoj analizi navedenih mjera za sprječavanje rizika i mjera za smanjivanje posljedica na prihvatljivu razinu) mora se izraditi sigurnosno izvješće i moraju se prikazati mjere za uklanjanje rizika.
(2) Sigurnosno izvješće mora biti izrađeno na hrvatskom jeziku.
Članak 14.
(1) Sigurnosno izvješće izrađuju osobe, ovlaštene za projektiranje po posebnom propisu.
(2) Ukoliko autor sigurnosnog izvješća nema stručna specifična znanja, kompetentan stručnjak odgovarajućeg strukovnog područja mora provjeriti pojedinačna strukovna područja sigurnosne analize.
(3) Sigurnosno izvješće ne može raditi osoba koja je radila sigurnosnu analizu.
Članak 15.
Sadržaj sigurnosnog izvješća
(1) Sigurnosno izvješće obuhvaća:
a) projektni zadatak,
b) ime i adresu naručitelja,
c) nadnevak,
d) ime autora koji je izradio sigurnosno izvješće i dokaz o njegovoj osposobljenosti (kompetentnosti),
e) izjavu naručitelja da je upoznat sa sadržajem sigurnosnog izvješća te
f) sadržaj sigurnosnog izvješća.
(2) Sadržaj sigurnosnog izvješća obuhvaća:
a) opis projekta žičare ili njezine rekonstrukcije s naznakom građevinskih elemenata i komponenta postrojenja žičare koje su uzete u obzir u sigurnosnoj analizi,
b) popis korištene tehničke dokumentacije i ocjena njezine potpunosti,
c) popis pojedinačno primijenjenih stručnih radova (broj nacrta, verzija, nadnevak i sl.),
d) popis pojedinačnih sigurnosnih analiza i njihovih autora s naznakom njihove kompetentnosti,
e) ocjenu uzroka nesreća (opasnosti) navedenih u sigurnosnim analizama, vezano uz potpunost i prihvatljivost,
f) ocjenu mjera za smanjivanje uzroka nesreća (opasnosti) i mjera za smanjivanje opasnosti na prihvatljivu razinu navedenih u sigurnosnoj analizi,
g) procjenu odstupanja od važećih propisa i normi, koje osiguravaju visok stupanj sigurnosti navedenih u sigurnosnoj analizi i određenih Zakonom o žičarama za prijevoz osoba i pripadajućim Pravilnicima,
h) popis stručnjaka koji su sudjelovali kod pripreme sigurnosnog izvješća,
i) popis sigurnosnih komponenti žičare,
j) popis podsustava žičare,
k) naznaku razgraničenja (žičara u fazi gradnje i fazi rada),
l) naznaku svih potrebnih mjera za siguran rad,
m) popis zahtjeva za način, postupke i vrste održavanja,
n) potvrdu o pridržavanju pravila struke s naznakom o inovacijama,
o) potvrdu da Izjave o sukladnosti za pojedine ugrađene komponente odgovaraju zahtjevima iz Tehničke dokumentacije te
p) izjavu o sukladnosti, koju treba predočiti prije puštanja u rad.
IV. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/08-02/64
Urbroj: 530-01-06-08-6
Zagreb, 23. prosinca 2008.
Ministar Božidar Kalmeta, dipl. ing., v. r.
Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_12_155_4245.html