Baza je ažurirana 12.01.2025. 

zaključno sa NN 135/24

EU 2024/2679

Objavljeno u NN 48/13 od 24.04.2013.:

 

DRŽAVNI ZAVOD ZA MJERITELJSTVO

Na temelju članka 5. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjenjivanju sukladnosti (»Narodne novine« broj 20/10) te članka 20. stavka 6. i članka 21. stavka 6. Zakona o mjeriteljstvu (»Narodne novine« broj 163/03, 194/03 i 111/07), ravnatelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi

 

PRAVILNIK O ZAJEDNIČKIM ODREDBAMA ZA MJERILA I METODE MJERITELJSKOG NADZORA

Članak 1.

(1) Ovaj Pravilnik primjenjuje se na:

a) mjerila,

b) mjerne jedinice, usklađivanje mjernih metoda i mjeriteljske kontrole te kada je prikladno, sredstva potrebna za primjenu takvih metoda,

c) pravila, mjerne metode, mjeriteljska kontrola i označavanje količina pretpakovina.

(2) Mjerila u smislu ovoga Pravilnika su mjerni uređaji, sastavni dijelovi mjernih uređaja, dodatni uređaji i mjerna oprema.

(3) Ovim Pravilnikom i posebnim pravilnicima koji se odnose na određeno mjerilo ili uređaj ne smije se spriječiti, zabraniti niti ograničavati stavljanje na tržište i/ili u uporabu mjerila ili proizvoda iz stavka 1. ovoga članka ako to mjerilo ili proizvod nosi EU oznake i/ili znakove u skladu s uvjetima propisanim ovim Pravilnikom i posebnim pravilnicima koji odnose na to mjerilo ili proizvod.

(4) EC odobrenje tipa i EC prva ovjera važe kao odgovarajući nacionalni propisi.

(5) Posebnim pravilnicima kojima se uređuju pitanja iz stavka 1. ovoga članka moraju se propisati:

– postupci mjerenja te značajke i tehnički zahtjevi za projektiranje i funkcioniranje mjerila iz točke a), stavka 1. ovoga članka,

– zahtjevi koji se odnose na mjerne jedinice, usklađivanje mjernih metoda i mjeriteljske kontrole te sredstva potrebna za primjenu takvih metoda iz točke b) stavka 1. ovoga članka,

– zahtjevi koji se odnose na pravila, mjerne metode, mjeriteljsku kontrolu i označavanje količina pretpakovina iz točke c), stavka 1. ovoga članka.

Članak 2.

Ovaj Pravilnik sadrži odredbe koje su u skladu sa sljedećim aktom Europske unije:

– Direktiva 2009/34/EC Europskoga parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. godine koja se odnosi na zajedničke odredbe za mjerila i metode mjeriteljskog nadzora (SL L 106/7, 28. 4. 2009.).

EC ODOBRENJE TIPA

Članak 3.

(1) EC odobrenje tipa izdavat će se u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i odgovarajućih posebnih pravilnika.

(2) EC odobrenje tipa za mjerila uključuje odobrenje za njihov pristup EC prvoj ovjeri te, u slučaju da se ona ne traži, ovlaštenje za njihovo stavljanje na tržište i/ili u uporabu. Ako posebni pravilnici koji se primjenjuju na određenu vrstu mjerila izuzimaju tu vrstu mjerila od EC odobrenja tipa, ta mjerila moraju se primati izravno na EC prvu ovjeru.

(3) Ako ispitna oprema to dozvoljava, Državni zavod za mjeriteljstvo (u daljnjem tekstu: Zavod) mora izdati EC odobrenje tipa za svako mjerilo koje zadovoljava zahtjeve propisane ovim Pravilnikom i posebnim pravilnicima koji se odnose na određenu vrstu mjerila.

(4) Zahtjev za EC odobrenje tipa može podnijeti samo proizvođač ili njegov predstavnik s poslovnim nastanom u Europskoj uniji. Za isto mjerilo zahtjev može biti podnijet samo u jednoj državi članici.

(5) Zavod koji je omogućio EC odobrenje tipa poduzet će potrebne korake da osigura obaviještenost o svim izmjenama ili dodacima odobrenog tipa. O takvim izmjenama obavijestiti će ostale države članice.

(6) Promjene ili dodaci na odobrenom tipu moraju dobiti dopunu EC odobrenja tipa ako takve promjene utječu ili bi mogle utjecati na mjerne rezultate ili na propisane uvjete za uporabu tih mjerila.

(7) U slučaju izmjene tipa nakon što su odredbe ovoga Pravilnika ili odgovarajućeg posebnog pravilnika izmijenjene ili prilagođene na način da bi izmijenjeni tip mogao biti odobren samo prema novim odredbama, mora se izdati novo EC odobrenje tipa umjesto dodatka izvornom rješenju o EC odobrenju tipa.

Članak 4.

Kada se izdaje EC odobrenje tipa za pomoćnu opremu u njemu se moraju točno navesti:

a) tipovi mjerila na koja pomoćna oprema može biti pričvršćena ili ugrađena;

b) općeniti uvjeti za opće funkcioniranje mjerila za koja je izdano odobrenje.

Članak 5.

(1) Kada mjerilo uspješno prođe ispitivanje za EC odobrenje tipa propisano ovim Pravilnikom i posebnim pravilnicima koji se odnose na tu vrstu mjerila, Zavod će izdati rješenje o EC odobrenju tipa.

(2) Zavod mora proslijediti rješenje o EC odobrenju tipa podnositelju zahtjeva.

(3) U slučaju predviđenom u članku 11. ovoga Pravilnika ili u posebnom pravilniku, podnositelj zahtjeva mora, a u svim ostalim slučajevima može dodati ili omogućiti dodavanje EC oznake odobrenja prikazane u rješenju o EC odobrenju tipa, na svako mjerilo koje je u skladu s odobrenim tipom.

Članak 6.

(1) EC odobrenje tipa važi 10 godina. Valjanost EC odobrenja tipa može se produljiti za uzastopna razdoblja od 10 godina. Broj mjerila koja se mogu proizvesti u skladu s odobrenim tipom nije ograničen.

(2) EC odobrenja tipa izdana na temelju odredaba ovoga Pravilnika i posebnih pravilnika ne mogu biti produžena nakon datuma stupanja na snagu bilo koje izmjene, dopune ili prilagodbe odredaba Zajednice u slučajevima u kojima takva EC odobrenja tipa ne bi mogla biti izdana na temelju novih odredaba Zajednice.

(3) Ako se EC odobrenje tipa ne produži, to odobrenje mora se svejedno nastaviti primjenjivati na mjerila koja su već u uporabi.

(4) Kada se koriste nove tehnike koje nisu predviđene posebnim pravilnikom, EC odobrenje tipa s ograničenim djelovanjem može se izdati nakon prethodnih konzultacija s ostalim državama članicama.

Takvo odobrenje može uključivati sljedeća ograničenja:

a) ograničenje broja mjerila koja mogu biti obuhvaćena odobrenjem;

b) obvezu obavještavanja nadležnih tijela o mjestima ugradnje;

c) ograničenja vezana uz uporabu;

d) posebna ograničenja koja se odnose na korištene tehnike.

Takvo odobrenje može se izdati samo u sljedećim slučajevima:

a) kada je poseban pravilnik za tu vrstu mjerila stupio na snagu;

b) kada nije došlo do niti jednog odstupanja od najvećih dopuštenih pogrešaka propisanih posebnim pravilnicima.

(5) Razdoblje valjanosti takvog odobrenja ne smije biti duže od dvije godine. Ono može biti produženo za najviše tri godine.

(6) Ako je Zavod izdao ograničeno EC odobrenje tipa iz stavka 4. ovoga članka mora se po potrebi prijaviti za prilagodbu tehničkom napretku iz Dodatka I i Dodatka II ovoga Pravilnika i posebnih pravilnika, čim zaključi da se nova tehnika pokazala zadovoljavajućom.

Članak 7.

Kada se EC odobrenje tipa ne zahtijeva za vrstu mjerila koja zadovoljavaju zahtjeve posebnih pravilnika, proizvođač može na vlastitu odgovornost dodati mjerilima iz ove vrste poseban znak opisan u točki 3.3. Dodatka I ovoga Pravilnika.

Članak 8.

(1) Zavod može povući EC odobrenje tipa:

a) ako mjerila za koja je izdano ovo odobrenje nisu u skladu s odobrenim tipom ili odredbama odgovarajućih posebnih pravilnika,

b) ako nisu ispunjeni mjeriteljski zahtjevi navedeni u rješenju o odobrenju ili u odredbama članka 6. stavaka 4. i 5. ovoga Pravilnika;

c) ako ustanovi da je odobrenje izdano na nepropisan način.

(2) Zavod će povući EC odobrenje tipa ako mjerila projektirana u skladu s odobrenim tipom u radu pokažu nedostatak općenite prirode, koji ih čini neprikladnim za njihovu predviđenu namjenu.

(3) Ako Zavod, koji je izdao EC odobrenje tipa, bude obaviješten od strane druge države članice o nedostacima navedenim u stavku 1. i 2. ovoga članka, dužan je nakon prethodnih konzultacija s drugom državom članicom, povući izdano EC odobrenje tipa.

(4) Kada Zavod utvrdi da je došlo do slučaja iz stavka 2. ovoga članka, može do daljnjega zabraniti stavljanje na tržište i u uporabu takvih mjerila.

(5) Zavod treba o povlačenju EC odobrenja tipa odmah obavijestiti ostale države članice i Europsku komisiju (u daljnjem tekstu: Komisiju) navodeći razloge na kojima se temelji njegova odluka.

(6) Na isti način postupit će se i u slučajevima iz stavka 1. ovoga članka, kada se radi o mjerilima koja su izuzeta od EC prve ovjere, ako proizvođač nakon propisanog upozorenja ne uskladi mjerila s odobrenim tipom ili sa zahtjevima odgovarajućih posebnih pravilnika.

(7) Ako Zavod, koji je izdao EC odobrenje tipa, ospori pojavu slučaja iz stavka 2. ovoga članka o kojoj je bio obaviješten ili ospori opravdanost mjera poduzetih u skladu sa stavkom 4. ovoga članka, pokušat će riješiti spor.

(8) O slučajevima propisanim ovim člankom mora biti informirana Komisija koja će po potrebi provesti odgovarajuće konzultacije u cilju postizanja rješenja.

EC PRVA OVJERA

Članak 9.

(1) EC prva ovjera sastoji se od ispitivanja novog ili izmijenjenog mjerila i ocjenjivanja njegove sukladnosti s odobrenim tipom i/ili zahtjevima ovoga Pravilnika i posebnih pravilnika koji se odnose na određena mjerila. Prva ovjera se potvrđuje EC oznakom prve ovjere.

(2) EC prva ovjera mjerila može se provesti pomoću neke druge metode osim provjere jedinice u slučajevima točno navedenim u posebnim pravilnicima, a u skladu s usvojenim postupcima.

(3) Ako oprema to omogućava, Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenjivanje sukladnosti provoditi će EC prvu ovjeru mjerila koja su dostavljena kao mjerila koja posjeduju mjeriteljske značajke i zadovoljavaju odgovarajuće zahtjeve u pogledu tehničke konstrukcije i načina funkcioniranja, a koji zahtjevi su propisani posebnim pravilnicima koji se odnose na takvu vrstu mjerila.

(4) U slučaju mjerila koja nose EC oznaku prve ovjere, obveza prema članku 1. stavku 3. ovoga Pravilnika mora trajati do kraja sljedeće godine nakon godine u kojoj je stavljena oznaka prve ovjere, osim ako posebni pravilnici predviđaju duže razdoblje.

Članak 10.

(1) Kada se neko mjerilo dostavlja na EC prvu ovjeru, Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenjivanje sukladnosti koje provodi ispitivanje mora odrediti:

a) pripada li mjerilo vrsti izuzetoj od EC odobrenja tipa, te u slučaju da pripada toj vrsti, utvrditi zadovoljava li zahtjeve u pogledu tehničke konstrukcije i načina funkcioniranja, a koji zahtjevi su propisani posebnim pravilnicima koji se odnose na tu vrstu mjerila;

b) ima li mjerilo EC odobrenje tipa, te u slučaju da ima, je li sukladno odobrenom tipu i posebnim pravilnicima koji se odnose na tu vrstu mjerila, a koji su na snazi na datum izdavanja tog EC odobrenja tipa.

(2) Ispitivanje koje se provodi kod EC prve ovjere u skladu s posebnim pravilnicima odnosi se naročito na:

a) mjeriteljske značajke,

b) najveće dopuštene pogreške,

c) konstrukciju, kojom se jamči da nije vjerojatno da će u normalnim uvjetima uporabe u većoj mjeri doći do pogoršanja mjeriteljskih značajki;

d) prisutnost propisanih natpisa i pločica sa žigom ili odredba za označavanje EC prve ovjere.

Članak 11.

Kada neko mjerilo uspješno prođe EC prvu ovjeru, u skladu sa zahtjevima ovoga Pravilnika i posebnih pravilnika, djelomične ili konačne EC ovjerne oznake opisane u točki 3. Dodatka II ovoga Pravilnika moraju se postaviti na to mjerilo. Za postavljanje tih oznaka odgovoran je Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenjivanje sukladnosti u skladu s pravilima propisanim točkom 3. Dodatka II ovoga Pravilnika.

Članak 12.

Kada se EC prva ovjera ne zahtijeva za vrstu mjerila koja zadovoljavaju zahtjeve posebnih pravilnika, za postavljanje posebnog simbola opisanog u točki 3. i 4. Dodatka I ovoga Pravilnika na mjerila te vrste, odgovoran je proizvođač.

ZAJEDNIČKE ODREDBE KOJE SE ODNOSE NA EC ODOBRENJE TIPA I EC PRVU OVJERU

Članak 13.

Zavod će poduzeti sve potrebne mjere za sprječavanje uporabe oznaka ili natpisa na mjerilima, koji bi mogli biti pogrešno zamijenjeni za EC znakove ili oznake.

Članak 14.

Zavod će obavijestiti ostale države članice i Komisiju o prijavljenom tijelu za izdavanje rješenja o EC odobrenju tipa, o ovlaštenim tijelima za ocjenjivanje sukladnosti i dodavanju oznaka EC prve ovjere na način propisan ovim Pravilnikom i posebnim pravilnicima.

Članak 15.

Propisani natpisi moraju biti sastavljeni na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

KONTROLA MJERILA KOJA SU U UPORABI

Članak 16.

Posebnim pravilnicima moraju se propisati zahtjevi za kontrolu mjerila u uporabi koja nose EC znakove ili oznake, a posebno granice dopuštene pogreške u radu. Ako nacionalni propisi koji se odnose na mjerila koja nemaju EC znakove ili oznake propisuju blaže zahtjeve, oni mogu služiti kao kriteriji za nadzore mjerila.

ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 17.

U svim odlukama, donesenim u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i posebnih pravilnika o određenim mjerilima, a kojima se odbija izdavanje ili produženje EC odobrenja tipa, povlači takvo odobrenje, odbija provođenje EC prve ovjere ili zabranjuje stavljanje na tržište ili uporabu, Zavod će navesti razloge na kojima se takva odluka temelji.

Odluke iz stavka 1. ovoga članka koje sadrže i pouku o pravnom lijeku, Zavod dostavlja strani na koju se odluka odnosi sukladno Zakonu o općem upravnom postupku.

Članak 18.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/13-02/02

Urbroj: 558-01/1-13-6 Zagreb, 16. travnja 2013.

Ravnatelj Ismar Avdagić, dipl. iur., v. r.

DODATAK I

EC ODOBRENJE TIPA

1. Zahtjev za EC odobrenje tipa

1.1. Zahtjev za EC odobrenje tipa i korespondencija s njim u vezi, moraju biti sastavljeni na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu u skladu sa zakonima Republike Hrvatske. Zavod ima pravo zahtijevati da dodani dokumenti također budu napisani na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

Podnositelj zahtjeva mora svim državama članicama istovremeno poslati po jedan primjerak svoga zahtjeva.

1.2. Zahtjev mora sadržavati sljedeće podatke:

a) ime i adresu proizvođača ili tvrtke, ili njihovih ovlaštenih predstavnika ili predstavnika podnositelja zahtjeva;

b) vrstu mjerila;

c) predviđenu namjena;

d) mjerne značajke;

e) komercijalnu oznaku, ako postoji, ili tip.

1.3. Zahtjev mora biti popraćen dokumentima potrebnim za njegovo razmatranje u dva primjerka te posebno:

1.3.1. opisom, naročito:

a) konstrukcije i načina rada mjerila;

b) zaštitnih uređaja koji osiguravaju ispravan rad;

c) uređaja za regulaciju i podešavanje;

d) predviđeno mjesto za stavljanje:

– ovjerne oznake,

– pečate (po potrebi);

1.3.2. crtežima općenitog rasporeda, a tamo gdje je to potrebno i detaljnim crtežima važnih sastavnih dijelova;

1.3.3. shematskim prikazom koji prikazuje način rada, a ako je to potrebno i fotografijom.

1.4. Zahtjev mora biti popraćen, ako je potrebno, dokumentima koji se odnose na važeća nacionalna odobrenja tipa mjerila.

2. Ispitivanje za EC odobrenje

2.1. Ispitivanje mora sadržavati:

2.1.1. studiju dokumenata i ispitivanja mjernih značajka tipa u laboratorijima mjeriteljskog servisa, odobrenim laboratorijima ili na mjestu proizvodnje, dostave ili ugradnje;

2.1.2. kada su poznate sve pojedinosti vezane uz mjerne značajke tipa, samo studiju dostavljenih dokumenata.

2.2. Ispitivanjem mora biti obuhvaćen cjelokupni način funkcioniranja mjerila u normalnim uvjetima uporabe. Pod takvim uvjetima, mjerilo mora zadržati potrebne mjerne značajke.

2.3. Priroda i djelokrug ispitivanja spomenutih u točki 2.1. mogu biti točno navedeni u posebnim pravilnicima.

2.4. Zavod može zahtijevati od podnositelja zahtijeva da mu stavi na raspolaganje etalone i odgovarajuća sredstva u vidu materijala i pomoćnog osoblja za obavljanje ispitivanja za odobrenje.

3. Rješenje o EC odobrenju tipa i oznaka odobrenja

3.1. U rješenju o EC odobrenju tipa moraju biti sadržani rezultati ispitivanja tipa i točno navedeni ostali zahtjevi koji se moraju zadovoljiti. Uz rješenje moraju biti priloženi opisi, crteži i grafički prikazi nužni za prepoznavanje tipa i pojašnjenje načina njegovog rada. Oznaka odobrenja iz članka 5. ovoga Pravilnika mora biti stilizirano slovo ε koje sadrži:

– na gornjem dijelu, jasno čitljivo veliko slovo ili slova države članice koja je izdala odobrenje te posljednje dvije znamenke godine odobrenja,

– u donjem dijelu, oznaku koju određuje tijelo koje je izdalo odobrenje (identifikacijski broj).

Primjer ove oznake odobrenja prikazan je u točki 6.1. ovoga Dodatka.

3.2. U slučaju EC ograničenog odobrenja, slovo P, iste veličine kao stilizirano slovo ε, mora biti postavljeno prije tog slova.

Primjer ove oznake ograničenog odobrenja prikazan je u točki 6.2. ovoga Dodatka.

3.3. Oznaka spomenuta u članku 6. ovoga Pravilnika jednaka je oznaci EC odobrenja, osim što je stilizirano slovo ε okrenuto simetrično oko okomite osi i ne nosi nikakve druge znakove ako posebnim pravilnicima nije drugačije propisano.

Primjer ove oznake prikazan je u točki 6.3. ovoga Dodatka.

3.4. Oznaka spomenuta u članku 11. jednaka je EC oznaci odobrenja smještenog u šesterokutu.

Primjer ove oznake prikazan je u točki 6.4. ovoga Dodatka.

3.5. Oznake spomenute u točkama 3.1. do 3.4. ovoga Dodatka i dodane od strane proizvođača u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, moraju se postaviti na vidljivo mjesto na svakom mjerilu i cjelokupnoj pomoćnoj opremi dostavljenoj na ovjeru te moraju biti čitljive i neizbrisive. Ako njihovo postavljanje predstavlja tehnički problem, mogu se predvidjeti iznimke u posebnim pravilnicima ili se mogu prihvatiti nakon postizanja konsenzusa između država članica.

4. Pohrana tipa mjerila

U slučajevima spomenutim u posebnim pravilnicima, Zavod koji je izdao odobrenje može zahtijevati pohranu tipa mjerila za koje je izdano odobrenje ako to smatra potrebnim. Umjesto tog tipa mjerila, Zavod može ovlastiti pohranu dijelova mjerila, modela ili nacrta te će to spomenuti u prilogu rješenja o EC odobrenju tipa.

5. Objava odobrenja

5.1. U isto vrijeme kada se obavještava zainteresirana strana, primjerci rješenja o EC odobrenju tipa zajedno sa pripadajućim prilogom moraju biti poslani Komisiji i ostalim državama članicama. Državama članicama mogu također biti dostavljeni i primjerci izvješća o provedenom mjeriteljskom ispitivanju, ukoliko one to zatraže.

5.2. Povlačenje rješenja o EC odobrenju tipa i ostale obavijesti koje se odnose na opseg i valjanost EC odobrenja tipa također su podložne postupku obavješćivanja, spomenut u točki 5.1. ovoga Dodatka.

5.3. Ako Zavod odbije izdati EC odobrenje tipa o svojoj odluci mora obavijestiti ostale države članice i Komisiju.

6. Oznake koje se odnose na EC odobrenje tipa

6.1. Oznaka EC odobrenja tipa

Primjer:

EC odobrenje tipa izdano od strane njemačkog mjeriteljskog servisa 1971. godine (vidi točku 3.1., prva alineja ovoga Dodatka).

Identifikacijski broj EC odobrenja tipa (vidi točku 3.1., druga alineja ovoga Dodatka).

6.2. Oznaka EC ograničenog odobrenja tipa (vidi točku 3.2. ovoga Dodatka)

Primjer:

EC ograničeno odobrenje tipa izdano od strane njemačkog mjeriteljskog servisa 1971. godine.

Identifikacijski broj EC ograničenog odobrenja tipa.

6.3. Oznaka izuzeća od EC odobrenja tipa (vidi točku 3.3. ovoga Dodatka)

Primjer:

6.4. Oznaka EC odobrenja tipa za mjerila izuzeta od EC prve ovjere (vidi točku 3.4. ovoga Dodatka)

Primjer:

EC odobrenje tipa izdano od strane njemačkog mjeriteljskog servisa 1971. godine

Identifikacijski broj EC odobrenja tipa.

DODATAK II

EC PRVA OVJERA

1. Općenite točke

1.1. EC prva ovjera može se provoditi u jednoj ili dvije etape (obično dvije).

1.2. U skladu s odredbama posebnih pravilnika:

1.2.1. EC prva ovjera provest će se u jednoj etapi kod mjerila koja čine cjelinu prilikom napuštanja tvornice, to jest, mjerila koja teoretski mogu biti dopremljena na mjesto ugradnje bez prethodnog rastavljanja;

1.2.2. EC prva ovjera provodit će se u dva ili više koraka kod mjerila čiji ispravan način rada ovisi o uvjetima pod kojima su ugrađeni ili se koriste;

1.2.3. Prvim korakom postupka ovjeravanja treba se osigurati da mjerilo bude u skladu s odobrenim EC tipom ili, u slučaju da se radi o mjerilima koja su izuzeta od odobrenja tipa, da budu u skladu s odgovarajućim odredbama.

2. Mjesto EC prve ovjere

2.1. Kada posebnim pravilnicima nije točno navedeno mjesto gdje treba izvršiti ovjeravanje, mjerila koja se ovjeravaju u samo jednom koraku, moraju se ovjeravati na mjestu koje izabere Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenjivanje sukladnosti.

2.2. Mjerila koja moraju biti ovjerena u dva ili više koraka mora ovjeravati Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenjivanje sukladnosti, kada je to praktičnije.

2.2.1. Zadnji korak ovjeravanja mora se provoditi na mjestu ugradnje.

2.2.2. Ostale korake ovjeravanja treba provoditi na način propisan točkom 2.1. ovoga Dodatka.

2.3. Kada se ovjeravanje obavlja izvan mjesta za ovjeravanje, Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenjivanje sukladnosti koja provodi ovjeravanje može od podnositelja zahtjeva zatražiti:

– da mu stavi na raspolaganje etalone i odgovarajuća sredstva u smislu materijala i pomoćnog osoblja za obavljanje ovjeravanja,

– da pribavi primjerak EC potvrde o odobrenju.

3. EC oznake prve ovjere

3.1. Opis EC oznaka prve ovjere

3.1.1. Prema odredbama posebnih pravilnika EC oznake prve ovjere dodane u skladu s točkom 3.3. ovoga Dodatka moraju odgovarati sljedećem opisu:

3.1.1.1. konačna EC ovjerna oznaka sastojati se od dva žiga:

a) prvi se sastoji od malog slova 'e' koji sadrži:

– u gornjoj polovici, jasno čitljivo veliko slovo ili slova koja označavaju državu članicu u kojoj je provedena izvorna provjera i po potrebi zajedno s jednim ili više brojeva koji označavaju Zavod ili ovlašteno tijelo za ocjenu sukladnosti,

– u donjoj polovici, identifikacijski broj ovlaštenog mjeritelja;

b) drugi žig mora se sastojati od posljednjih dviju znamenaka godine ovjere u šesterokutu;

3.1.1.2. oznaka EC djelomične ovjere mora se sastojati samo od jednog žiga. On također mora služiti kao pečat.

3.2. Oblik i dimenzije ovjernih oznaka

3.2.1. Crteži u nastavku pokazuju oblik, dimenzije i glavne crte slova i brojeva iz EC oznaka prve ovjere, kako je propisano točkom 3.1. ovoga Dodatka; prva dva crteža prikazuju različite dijelove žiga a treći je primjer žiga. Dimenzije dane na crtežima relativne su vrijednosti; one su funkcija promjera kruga opisanog oko malog slova 'e’ i oko polja šesterokuta.

Stvarni promjeri krugova opisani oko oznaka iznose 1,6 mm, 3,2 mm 6,3 mm, 12,5 mm.

3.2.2. Zavod će s ostalim državama članicama međusobno razmjenjivati originalne crteže EC oznaka prve ovjere, koje moraju biti sukladne s prikazanim modelima iz priloženih crteža.

3.3. Postavljanje oznaka

3.3.1. Konačna EC ovjerna oznaka mora se postaviti na propisanom mjestu na mjerilu nakon što se ono ovjeri i kad mu se prizna sukladnost s odgovarajućim mjeriteljskim zahtjevima.

3.3.2. Oznaka djelomične EC ovjere treba biti postavljena:

3.3.2.1. kad se ovjera provodi u nekoliko koraka na mjerilu ili dijelu mjerila koje zadovoljava propisane uvjete rada, koji su različiti od uvjeta na mjestu ugradnje, na mjestu gdje je postavljen žig s datumom ili na bilo kojem drugom mjestu koje je propisano posebnim pravilnicima;

3.3.2.2. u svim ostalim slučajevima kao pečat, na mjestima propisanim posebnim pravilnicima.

 

 

 

Izvor: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_04_48_945.html