DRŽAVNI ZAVOD ZA MJERITELJSTVO
Temeljem članka 17. Zakona o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 190/03 – pročišćeni tekst), vezano uz članak 21. stavak 5. Zakona o mjeriteljstvu (»Narodne novine«, br. 163/03), ravnatelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
I.
Ovim se naputkom za rad utvrđuje način rada ovlaštenog mjeritelja (u daljem tekstu »mjeritelj«) kod ovjeravanja mjerila.
Ovjeravanje mjerila obavlja se po važećim napucima za ispitivanje kojima se utvrđuje udovoljava li mjerilo mjeriteljskim zahtjevima propisanim za tu vrstu mjerila i tipnom odobrenju za to mjerilo. Napucima su određeni obrasci izvješća o ispitivanju. Ukoliko nije određen oblik izvješća, izvješće mora biti prema važećoj Naredbi o vrsti, obliku i načinu postavljanja državnih ovjernih oznaka.
Ovjeravaju se mjerila koja imaju tipno odobrenje i kada su ispunjeni propisani mjeriteljski uvjeti. Ako je važenje tipnog odobrenja isteklo, mjerilo se može ovjeriti samo ako se obavlja redovna ovjera u važećem ovjernom roku. Mjerila, koja po posebnom odobrenju ravnatelja ne moraju imati tipno odobrenje (stavak 5. članka 21. Zakona o mjeriteljstvu, NN 163/03), mogu se ovjeravati ako udovoljavaju mjeriteljskim zahtjevima.
Kod ovjeravanja mjerila upotrebljavaju se radni etaloni koji imaju potvrđenu sljedivost.
Mjerila koja se podnose na ovjeravanje trebaju biti pripremljena i u stanju za ispitivanje koje je propisano odgovarajućim naputkom za ispitivanje pojedine vrste mjerila, kako slijedi:
a) servisirana ili popravljana mjerila u uporabi moraju imati naljepnicu »SERVISIRANO«, moraju biti zaštićena od neovlaštenog podešavanja odnosno mogu biti isključena iz uporabe (onemogućena uporaba) – odstupanja od istog treba upisati pod napomenu u radni nalog ili ako je potrebno kao dodatak radnom nalogu;
b) svako podešavanje mjeriteljskih značajki – usklađivanje s mjeriteljskim zahtjevima koji su propisani odgovarajućim pravilnicima, smatra se ponovnim ispitivanjem koje se kao takvo i naplaćuje;
c) ukoliko podešavanje traje dulje od 15 minuta, obračunava se i naknada za čekanje prema važećoj Naredbi o naknadama za obavljanje mjeriteljskih poslova, s tim da se podaci o potrebnim radnjama upisuju pod napomenu u radni nalog ili ako je potrebno kao dodatak radnom nalogu.
Za obavljanje ovjeravanja mjerila mjeritelji moraju imati radni nalog. Za obavljanje ispitivanja i ovjere mjerila u laboratorijima Odsjeka mjeriteljskih poslova stranaka koje nisu unaprijed poslale zahtjev, »Podnositelj zahtjeva« na radnom nalogu je Laboratorij Odsjeka mjeriteljskih poslova (odnosno određeni laboratorij) i sve radnje za te stranke se vežu uz takav radni nalog, a stranke naknadu plaćaju gotovinski uplatnicom prije ispitivanja. U radni se nalog unose podaci o broju mjerila za ovjeravanje. Mjeritelj ispituje i ovjerava mjerila koja su navedena na radnom nalogu, a za mjerila koja su pripremljena za ovjeravanje nakon podnošenja zahtjeva mora dobiti suglasnost nadležnog rukovoditelja (telefonom, faksom i sl.).
Ispitivanju se može pristupiti samo ako su zadovoljeni mjeriteljski uvjeti, te ako su poznati svi podaci o mjerilu, vlasniku i etalonskoj opremi koji se unose u odgovarajuće izvješće.
Rezultate ispitivanja mjerila u ispitno izvješće upisuje mjeritelj. Obrasci izvješća dani su kao privici pojedinih naputaka o ispitivanju određene vrste mjerila.
Tijekom provođenja postupka ovjeravanja o zamijećenim mjeriteljski neispravnim mjerilima u uporabi ili neodgovarajućem radu (prijava za ovjeru nepripremljenih mjerila, prijava neispravnih – neistinitih podataka o vlasniku, mjerilu ili obavljenom poslu, nepostavljanje servisnih oznaka i sl.) ovlaštenog servisa mora se sastaviti zapisnik koji se predaje nadležnom rukovoditelju.
II.
Postupak ovjeravanja sastoji se od niza radnji koje se provode ovim redoslijedom:
a) preuzimanje radnog naloga sa zahtjevom za ovjeravanje;
b) provjera podataka iz zahtjeva s tipnim odobrenjima (službene oznake, tipovi i dr.);
c) prema potrebi pisanje putnog naloga, provjera vozila te odlazak na mjesto ispitivanja;
d) utvrđivanje sljedećih uvjeta za ispravno ispitivanje mjerila što se potvrđuje na radnom nalogu:
– uvjeti okoliša i pripremljenosti mjerila propisanih odgovarajućim Naputkom i Pravilnikom o mjeriteljskim zahtjevima
– poznavanje podataka o vlasniku, mjerilu i etalonskoj opremi određeni izvješćem
– usklađenost podataka iz zahtjeva s podacima na mjerilu i tipnim odobrenjem
– mjeriteljska ispravnost etalonske opreme.
Nezadovoljavanje uvjeta koji se ne mogu otkloniti opisuju se u napomeni, a ispitivanje i ovjera se ne provode;
e) provedba postupka ispitivanja prema Pravilniku o mjeriteljskim zahtjevima i napucima za ispitivanje ispitivanog tipa mjerila obavlja se na sljedeći način:
– mjerilo koje je udovoljilo propisanim mjeriteljskim zahtjevima ovjerava se važećim ovjernim oznakama i na poseban zahtjev imatelja mjerila ili podnositelja zahtjeva izdaje se ovjernica o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima;
– mjerilo koje nije udovoljilo propisanim mjeriteljskim zahtjevima dobiva oznaku uskrate ovjere ili se pri ponovnoj ovjeri skida (poništava) postojeći ovjerni žig, a na zahtjev imatelja mjerila ili podnositelja zahtjeva kojemu je uskraćena ovjera izdaje se rješenje o uskrati;
f) pisanje izvješća i unošenje podataka o ovjeravanju u radni nalog s mogućim napomenama opisanih u članku 1. stavak 5;
g) pisanje obračuna troškova ovjeravanja kao potvrdu obavljenog posla koji potpisuje podnositelj zahtjeva odnosno zastupnik podnositelja;
h) sastavljanje, pisanje i izdavanje ostalih dokumenata prema važećoj naredbi o ovjernim oznakama;
i) proslijeđivanje podataka o ovjeravanju za uvođenje u bazu podataka;
j) proslijeđivanje radnog naloga sa zahtjevom i obračunom u računovodstvo, a kopiju radnog naloga i pripadajuća izvješća mjeritelj čuva u osobnoj arhivi.
III.
Ovaj Naputak stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-02/06-07/11
Urbroj: 558-06/14-06-1
Zagreb, 23. siječnja 2006.
Ravnatelj
Državnog zavoda za mjeriteljstvo
dr. sc. Marijan Andrašec, dipl. ing., v. r.