Baza je ažurirana 24.04.2025. 

zaključno sa NN 69/25

EU 2024/2679

Pristupanje sadržaju

NN 69/2025 (14.4.2025.), Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva

887

Na temelju članka 7. stavka 6. Zakona o zdravlju životinja (»Narodne novine«, br. 152/22 i 154/22), ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi

NAREDBU

O MJERAMA SPRJEČAVANJA POJAVE I RANOG OTKRIVANJA SLINAVKE I ŠAPA TE KUGE MALIH PREŽIVAČA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Naređene mjere

Članak 1.

(1) Radi sprječavanja unosa slinavke i šapa na područje Republike Hrvatske i dok traje opasnost, privremeno se zabranjuje unos živih životinja prijemljivih na slinavku i šap koje su, prije otpreme u Republiku Hrvatsku, držane na području država Mađarske i Slovačke.

(2) Provoz kroz Mađarsku i Slovačku pošiljaka živih životinja prijemljivih na slinavku i šap, koje prije otpreme nisu držane na području država Mađarske i Slovačke, s odredištem ili u provozu kroz Republiku Hrvatsku, moguć je samo glavnim prometnicama izvan zona ograničenja u Mađarskoj i Slovačkoj, u skladu s nacionalnim mjerama uvedenim u tim državama.

(3) Ulazak cestovnih vozila kojima se prevoze žive životinje prijemljive na slinavku i šap u Republiku Hrvatsku, a koja su bila u provozu kroz države Mađarsku i Slovačku, te cestovnih vozila kojima se prevozi sirovo mlijeko podrijetlom iz Mađarske i Slovačke, dozvoljen je isključivo na bivšim graničnim prijelazima s državom Mađarskom: Goričan i Duboševica uz obaveznu provedbu dezinfekcije.

(4) Dezinfekcija cestovnih vozila za prijevoz prijemljivih životinja i cestovnih vozila kojima se prevozi sirovo mlijeko provodi se na kontrolnim točkama smještenim na bivšim graničnim prijelazima Goričan i Duboševica od strane operativnih jedinica Oružanih snaga Republike Hrvatske i Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova, uz prisustvo ovlaštenog veterinara.

(5) O provedenoj dezinfekciji iz stavka 4. ovoga članka, ovlašteni veterinar izdaje potvrdu iz Priloga I. ove Naredbe koja mora pratiti predmetnu pošiljku u prometu kroz Republiku Hrvatsku.

(6) Dezinfekcija iz stavka 4. ovoga članka vrijedi za vrijeme kretanja pošiljke kroz Republiku Hrvatsku do njezinog izlaska iz Republike Hrvatske ili do mjesta odredišta u Republici Hrvatskoj, a potvrda iz Priloga I. ove Naredbe pohranjuje se u evidenciju na odredištu.

(7) Prazna cestovna vozila za prijevoz živih životinja prijemljivih na slinavku i šap te prazna cestovna vozila kojima se prevozi sirovo mlijeko moraju biti očišćena, oprana i dezinficirana prije ulaska u Republiku Hrvatsku o čemu vozači moraju posjedovati službenu potvrdu te istu predočiti na zahtjev službenih osoba iz članka 5. stavak 1. ove Naredbe.

(8) Sirovo mlijeko podrijetlom iz Mađarske i Slovačke na mjestu odredišta obavezno se mora podvrgnuti nekom od postupaka prerade iz Priloga VII. Delegirane uredbe (EU) 2020/687.

Članak 2.

(1) Pošiljke ovaca i koza podrijetlom iz Rumunjske, zbog potvrde bolesti kuge malih preživača, obvezno podliježu dokumentacijskom, identifikacijskom i fizičkom pregledu na odredištu od strane ovlaštenog veterinara nadležnog delegiranog tijela, a za objekte odredišta, osim odobrenih objekata za klanje, određuje se minimalno razdoblje praćenja od 21 dan.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako je odredišni objekt u Republici Hrvatskoj odobreni objekt za operacije okupljanja ovaca i koza iz kojeg se iste životinje otpremaju na druge objekte za držanje životinja u Republici Hrvatskoj, razdoblje praćenja od 21 dan određuje se na tim odredišnim objektima za držanje životinja.

(3) Ovlašteni veterinar nadležnog delegiranog tijela dužan je pregled iz stavka 1. ovoga članka provesti odmah po dopremi, a najkasnije sljedećeg dana od dopreme, pri čemu se podaci o provedenom pregledu upisuju u treći dio TRACES certifikata, te obavijestiti nadležnog veterinarskog inspektora i Središnji ured Državnog inspektorata na adresu e-pošte: [email protected] elektroničkim putem na obrascu iz Priloga II. ove Naredbe.

(4) Ako ovlašteni veterinar nadležnog delegiranog tijela tijekom pregleda uoči nesukladnosti dužan je o tome odmah obavijestiti nadležnog veterinarskog inspektora, u svrhu žurnog nadzora odredišnog objekta.

(5) Ako prilikom pregleda nisu uočene nesukladnosti po pitanju certifikata i odnosne pošiljke, nadležni veterinarski inspektor u bazi podataka VETIs unosi podatak o zabrani premještanja svih prijemljivih životinja na objektu u trajanju od 21 dan uz naznaku »Naredba – bolest kategorije A«, osim za objekte iz stavka 2. ovoga članka.

(6) Trajanje razdoblja praćenja nadležni veterinarski inspektor može produžiti u slučaju utvrđenih nesukladnosti, a obavezno u svim slučajevima sumnje na bolest dok se sumnja ne otkloni.

(7) Ovisno o rezultatima pregleda iz stavka 1. ovoga članka, u slučajevima sumnje na bolest te nadzora provedenog u skladu sa stavkom 5. ovoga članka, nadležni veterinarski inspektor donosi odluku o daljnjem postupanju, provedbi kliničkog pregleda, laboratorijskog pretraživanja, trajanju razdoblja praćenja te poduzimanju drugih mjera u svrhu sprječavanja širenja bolesti, o čemu obavještava Središnji ured Državnog inspektorata elektronskim putem na adresu e-pošte: [email protected].

(8) Izdavanje svjedodžbe o zdravstvenom stanju za ovce i koze, na objektima na kojima je uvedena zabrana premještanja iz ovoga članka, moguće je tek nakon zadovoljavajućeg kliničkog pregleda na broju životinja prijemljivih na kugu malih preživača, određenom prema tablici prevalencije za 10 % prevalenciju od strane ovlaštenog veterinara nadležne veterinarske organizacije, provedenog najranije na posljednji dan zabrane premještanja.

Članak 3.

Radi sprječavanja pojave slinavke i šapa i kuge malih preživača i njihovog ranog otkrivanja, na cijelom području Republike Hrvatske naređuju se sljedeće mjere:

1. subjekti odgovorni za objekte na kojima se drže prijemljive životinje vrsta govedo, ovca, koza, svinja te drugi papkari (u daljnjem tekstu: prijemljive životinje) dužni su provoditi sljedeće mjere biosigurnosti sa svrhom sprječavanja unosa i širenja bolesti:

a) kontrolirani ulaz na objekt i izlaz iz objekta za ljude i vozila

b) provedba dezinfekcije ljudi i vozila pri ulasku i izlasku iz objekta

c) preporučeno je odvojeno držanje novouvedenih životinja najmanje 14 dana, za ovce i koze 21 dan od ostalih životinja na objektu

d) provođenje redovitog čišćenja, pranja i dezinfekcije vozila, pribora, predmeta i nastambi u skladu s tehnološkim zahtjevima, korištenjem odobrenog dezinficijensa u propisanoj koncentraciji

e) upotreba posebne odjeće i obuće ili korištenje jednokratne odjeće i obuće koja se nakon uporabe neškodljivo uklanja

f) pri svakom ulazu i izlazu iz nastambi sa životinjama provođenje dezinfekcije ruku i obuće

g) onemogućavanje kontakta prijemljivih životinja s drugim životinjama na objektu

h) provođenje deratizacije i dezinsekcije objekta u skladu s tehnološkim zahtjevima

i) propisano zbrinjavanje krutoga gnoja, gnojevke i otpadnih voda nastalih na objektu

j) skladištenje stelje i hrane za životinje na način da se onemogući kontaminacija

2. subjekti koji prevoze prijemljive životinje dužni su prijevozna sredstva prije i nakon korištenja očistiti, oprati te provesti dezinfekciju, a o provedenoj dezinfekciji moraju posjedovati službenu potvrdu te istu predočiti na zahtjev službenih osoba

3. subjekti koji drže prijemljive životinje dužni su prijaviti ovlaštenom veterinaru nadležne veterinarske organizacije svaku pojavu znakova bolesti, uginuća i pobačaja, izolirati bolesnu ili uginulu životinju te poduzeti sve druge potrebne mjere u svrhu sprječavanja širenja bolesti na ostale životinje i objekte

4. pri svakom pregledu prijemljivih životinja koje pokazuju znakove bolesti koje upućuju na slinavku i šap ili kugu malih preživača, a radi isključivanja istih, ovlašteni veterinar nadležne veterinarske organizacije dužan je provesti detaljan klinički pregled s termometriranjem, uključujući i preglede sluznica usta i nosa, papaka i međupapčanog prostora, kada je primjenjivo i vimena te uzeti odgovarajuće uzorke i prijaviti sumnju na bolest

5. osim kliničkog pregleda i uzorkovanja bolesnih životinja iz točke 4. ovoga članka, na objektu je potrebno pregledati i uzorkovati određeni broj naizgled zdravih prijemljivih životinja određen prema Tablici prevalencije iz Priloga III. ove Naredbe za 10 % prevalenciju, a naizgled zdrave prijemljive životinje odabiru se nasumično na način da se ravnomjerno odaberu sve kategorije životinja iz svih nastambi ili boksova na objektu

6. ovlašteni veterinari obvezni su svaki klinički pregled proveden u skladu s točkama 4. i 5. ovoga članka te člankom 2. stavkom 8. ove Naredbe evidentirati u aplikaciji VETIs

7. lovoovlaštenici su obvezni osigurati da se o svakoj pronađenoj uginuloj ili odstrijeljenoj bolesnoj divljoj životinji iz porodice papkara obavijesti ovlaštena veterinarska organizacija, u svrhu uzorkovanja i laboratorijskog pretraživanja na slinavku i šap i/ili kugu malih preživača.

Troškovi

Članak 4.

Troškovi provedbe mjera određenih ovom Naredbom podmiruju se iz državnog proračuna, osim troškova:

– dokumentacijskog, identifikacijskog i fizičkog pregleda iz članka 2. stavka 1. ove Naredbe, koji se podmiruju u skladu s Pravilnikom o pristojbama i naknadama za financiranje provedbe službenih kontrola i drugih službenih aktivnosti (»Narodne novine«, br. 123/22, 38/23, 107/24 i 128/24)

– provedbe mjera biosigurnosti iz članka 3. točaka 1. i 2. ove Naredbe, koje podmiruje subjekt.

Provedba nadzora i kontrola

Članak 5.

(1) Zaustavljanje vozila i utvrđivanje sadržaja pošiljke nad kojom je potrebno provesti naređene mjere pri ulasku i kretanju u/kroz Republiku Hrvatsku provode policijski i carinski službenici, a daljnji nadzor i kontrolu nad pošiljkama provodi nadležna inspekcija Državnog inspektorata.

(2) Za određivanje mjera kontrole i daljnje postupanje pri utvrđivanju nesukladnih pošiljaka nadležna je veterinarska inspekcija Državnog inspektorata.

(3) O rezultatima nadzora i kontrola određenih ovom Naredbom te utvrđenim nesukladnostima, Državni inspektorat dostavlja Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva:

– mjesečna izvješća, najkasnije do kraja tekućeg mjeseca za prethodni mjesec

– godišnje izvješće, najkasnije do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu.

Prilozi

Članak 6.

(1) Potvrda iz članka 1. stavka 5. ove Naredbe tiskana je u Prilogu I. ove Naredbe i čini njezin sastavni dio.

(2) Obrazac iz članka 2. stavka 3. ove Naredbe tiskan je u Prilogu II. ove Naredbe i čini njezin sastavni dio.

(3) Tablica prevalencije iz članka 3. točke 5. ove Naredbe tiskana je u Prilogu III. ove Naredbe i čini njezin sastavni dio.

Izmjena naređenih mjera i njihova primjena u prijelaznom razdoblju

Članak 7.

(1) Mjere određene ovom Naredbom podliježu izmjeni ovisno o procijenjenom riziku te ostaju na snazi sve dok traje opasnost od unosa virusa slinavke i šapa i kuge malih preživača na područje Republike Hrvatske.

(2) Na objektima na kojima su zabrane premještanja u tijeku, postupak se provodi u skladu s odredbama prethodno važećih Naredbi o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj (»Narodne novine«, br. 58/25 i 66/25) do isteka razdoblja praćenja te, kada je primjenjivo, u skladu s mjerama određenim od strane nadležnog veterinarskog inspektora.

Članak 8.

Danom stupanja na snagu ove Naredbe prestaje važiti Naredba o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa i kuge malih preživača u Republici Hrvatskoj (»Narodne novine«, br. 66/25).

Stupanje na snagu

Članak 9.

Ova Naredba stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/25-01/26
Urbroj: 525-09/555-25-9
Zagreb, 14. travnja 2025.

Potpredsjednik Vlade
i ministar
David Vlajčić, v. r.

PRILOG 1.

PRILOG II.

Obrazac o provedenom dokumentacijskom, identifikacijskom i fizičkom pregledu pošiljke prijemljivih životinja

Referentni broj certifikata: __________________________

Jedinstveni registracijski broj odredišnog objekta: ______________

Broj potvrde o dezinfekciji (kada je primjenjivo): ________________

Datum prispijeća pošiljke (dopreme): _______________________

Broj, vrsta i kategorija životinja: __________________________

Datum pregleda: _____________________________________

Rezultat pregleda (zaokružiti):

 

SUKLADNO NESUKLADNO*


 

*Opisati utvrđene nesukladnosti: __________________________

____________________________________________________________________________________________________

Jedinstveni registracijski broj daljnjih odredišnih objekata (članak 2. stavak 2. Naredbe): __________________________________

Ime i prezime nadležnog ovlaštenog veterinara delegiranog tijela koji je proveo pregled: _________________________________

Naziv delegiranog tijela: __________________________________________________

Potpis i pečat

PRILOG III.

TABLICA PREVALENCIJE

 

Broj životinja na objektu Prevalencija
2 % 5% 10% 20% 25% 30%
< 10 sve sve sve sve sve sve
10 10 10 10 8 7 6
20 20 19 16 10 8 7
30 30 26 19 11 9 8
40 40 31 21 12 10 8
50 48 35 22 12 10 8
60 55 38 23 12 10 8
70 62 40 24 13 10 8
80 68 42 24 13 10 8
90 73 43 25 13 10 8
100 78 45 25 13 10 9
120 86 47 26 13 10 9
140 92 48 26 13 11 9
160 97 49 27 13 11 9
180 101 50 27 13 11 9
200 105 51 27 13 11 9
250 112 53 27 14 11 9
300 117 54 28 14 11 9
350 121 54 28 14 11 9
400 124 55 28 14 11 9
450 127 55 28 14 11 9
500 129 56 28 14 11 9
600 132 56 28 14 11 9
700 134 57 28 14 11 9
800 136 57 28 14 11 9
900 137 57 28 14 11 9
1000 138 57 29 14 11 9
1200 140 57 29 14 11 9
1400 141 58 29 14 11 9
1600 142 58 29 14 11 9
1800 143 58 29 14 11 9
2000 143 58 29 14 11 9
3000 145 58 29 14 11 9
4000 146 58 29 14 11 9
5000 147 59 29 14 11 9
6000 147 59 29 14 11 9
7000 147 59 29 14 11 9
8000 147 59 29 14 11 9
9000 148 59 29 14 11 9
10000 148 59 29 14 11 9
> 10000 149 59 29 14 11 9


 

 

CI = 0.95

 

 

Za pristup ovom sadržaju morate biti prijavljeni te imati aktivnu pretplatu