Baza je ažurirana 15.04.2025. 

zaključno sa NN 66/25

EU 2024/2679

NN 66/2025 (8.4.2025.), Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o ribolovu plavoperajne tune (Thunnus thynnus) plivaricom tunolovkom te uvjetima i kriterijima za ostvarivanje prava na dodjelu individualne plivaričarske kvote

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva

853

Na temelju članka 12. stavka 1. točke 9., članka 13. stavka 2. i članka 26. stavka 11. Zakona o morskom ribarstvu (»Narodne novine«, br. 62/17., 130/17., 14/19., 30/23. i 14/24.) ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva donosi

PRAVILNIK

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RIBOLOVU PLAVOPERAJNE TUNE (Thunnus thynnus) PLIVARICOM TUNOLOVKOM TE UVJETIMA I KRITERIJIMA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA DODJELU INDIVIDUALNE PLIVARIČARSKE KVOTE

Članak 1.

U Pravilniku o ribolovu plavoperajne tune (Thunnus thynnus) plivaricom tunolovkom te uvjetima i kriterijima za ostvarivanje prava na dodjelu individualne plivaričarske kvote (»Narodne novine« br. 63/22., 38/23., 30/24., 123/24. i 46/25.) u članku 1. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Ovaj Pravilnik usklađen je s Preporukom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) 24-05 kojom se mijenja Preporuka 22-08 o uspostavi višegodišnjeg plana zaštite i upravljanja za plavoperajnu tunu u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru (u daljnjem tekstu: ICCAT Preporuka 24-05).«.

Članak 2.

U članku 4. točka 1. mijenja se i glasi:

»1. »prebacivanje« podrazumijeva prebacivanje definirano u članku 5. stavkom 1. točkom 35. podtočkama a), c) i d).«.

U točki 5. riječi: »u Prilogu 8. ICCAT Preporuke 22-08« zamjenjuju se riječima: »u Prilogu 10. Uredbe (EU) 2023/2053«.

Članak 3.

U članku 5. stavku 1. iza riječi: »godinu« stavlja se točka i riječi: »te isključivo u FAO geografskim područjima GSA 17 i 18.« brišu se.

Članak 4.

U članku 9. stavak 4. mijenja se i glasi:

»(4) Svako buduće povećanje kvote raspoređene za plivarice tunolovke u odnosu na iznos kvote dodijeljene gospodarskom ribolovu okružujućom mrežom plivaricom tunolovkom u skladu s Pravilnikom o ribolovnim mogućnostima i raspodjeli državne kvote u 2019. godini za ribolov plavoperajne tune (Thunnus thynnus) (»Narodne novine«, broj 13/19.), predstavlja državnu kvotu koju Ministarstvo može dodijeliti na temelju Javnog natječaja, a prema uvjetima i kriterijima iz članka 8. stavka 2. ovoga Pravilnika, u skladu s odredbama propisa kojim se uređuju ribolovne mogućnosti za plavoperajnu tunu, u dijelu koji se odnosi na ribolovni kapacitet plivaričarske flote u pojedinoj kalendarskoj godini.«.

Iza stavka 4. dodaje se stavak 5. koji glasi:

»(5) Ako Ministarstvo ne provede Javni natječaj ili ne provede Javni natječaj za cjelokupnu količinu koja predstavlja povećanje kvote raspoređene za plivarice tunolovke iz stavka 4. ovoga članka, kvota koja nije predmet Javnog natječaja raspoređuje se prema utvrđenom ključu raspodjele individualne plivaričarske kvote iz stavka 2. ovoga članka u skladu s člankom 12. ovoga Pravilnika.«.

Članak 5.

Članak 10. mijenja se i glasi:

»(1) Naknadu za ostvareni ulov plavoperajne tune vlasnik plovila dužan je uplatiti u državni proračun do 1. studenog tekuće godine.

(2) Vlasnik plovila kojemu je dodijeljen dio državne kvote putem Javnog natječaja za plovilo koje neće sudjelovati u zajedničkoj ribolovnoj radnji dužan je uplatiti naknadu za cjelokupnu dodijeljenu kvotu do 1. studenog tekuće godine.

(3) Iznos naknade iznosi 0,10 EUR po kilogramu ostvarenog ulova.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, za vlasnika plovila kojemu je dodijeljen dio državne kvote putem Javnog natječaja, za izračun iznosa naknade uzima se jedinična cijena po kilogramu ponuđena u prijavi.

(5) Za plovila koja sudjeluju u zajedničkoj ribolovnoj radnji, ostvareni ulov podrazumijeva ostvareni alokacijski ulov.

(6) Naknada iz stavaka 3. i 4. ovoga članka uplaćuje se u korist Državnog proračuna:

– primatelj: Državni proračun Republike Hrvatske

– broj računa primatelja/IBAN: HR1210010051863000160

– model: HR65

– poziv na broj odobrenja: 7005-167-1079-11

– opis plaćanja: registarska oznaka broda – naknada za ribolov tune u 202_. godini.«.

Članak 6.

Članak 11. se briše.

Članak 7.

Članak 12. mijenja se i glasi:

»(1) U svrhu izdavanja Odobrenja za ribolov u tekućoj godini, vlasnici plovila koja ispunjavaju uvjete iz članka 8. ovoga Pravilnika dužni su do 24. travnja tekuće godine podnijeti Zahtjev za izdavanje Odobrenja za ribolov plavoperajne tune, a koji se nalazi u Prilogu 18. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(2) Ako isti vlasnik dva ili više plovila koja ispunjavaju uvjete iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika odluči da će u ribolovnoj sezoni sudjelovati manji broj njegovih plovila od onog koja ispunjavaju uvjete iz članka 8. ovoga Pravilnika u ribolovnoj sezoni pojedine kalendarske godine, može preraspodijeliti kvotu s jednog ili više svojih plovila na preostalo/a plovilo/a u svom vlasništvu koje/a ispunjava/ju uvjete iz članka 8. ovoga Pravilnika.

(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka vlasnik plovila podnosi Zahtjev za izdavanje Odobrenja za ribolov plavoperajne tune iz stavka 1. ovoga članka samo za plovilo/a na koje/a preraspodjeljuje kvotu uz istovremeno prilaganje obrasca Izjave o preraspodjeli kvote za ulov tune (Thunnus thynnus) kojim se vrši preraspodjela kvote, a koji se nalazi u Prilogu 3. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka u 2025. godini vlasnici plovila koji ispunjavaju uvjete iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika mogu ustupiti cjelokupnu kvotu na bilo koje od plovila koje ispunjava uvjete iz članka 8. ovoga Pravilnika i koje/a će sudjelovati u ribolovnoj sezoni u 2025. godini.

(5) Vlasnici plovila odabranih na temelju Javnog natječaja iz članka 8. stavka 2. ovoga Pravilnika najkasnije do 24. travnja tekuće godine Ministarstvu dostavljaju zadužnicu solemniziranu od strane javnog bilježnika nakon čega s Ministarstvom sklapaju Ugovor o dodjeli individualne kvote za ribolov plavoperajne tune okružujućom mrežom plivaricom tunolovkom u gospodarskom ribolovu na moru.

(6) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka, a iznimno od stavka 1. ovoga članka, zahtjev za izdavanje Odobrenja podnosi/e isključivo vlasnik/ci plovila na koje/a je kvota ustupljena i koje/a će sudjelovati u nadolazećoj ribolovnoj sezoni uz istovremeno prilaganje obrasca Izjave o ustupanju kvote za ulov tune (Thunnus thynnus), a koji se nalazi u Prilogu 20. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

(7) Ministarstvo će izdati Odobrenje za pojedinu ribolovnu sezonu vlasniku plovila koje ispunjava uvjete iz članka 8. ovoga Pravilnika, u skladu sa stavcima 2. do 6. ovoga članka, ako je plovilo opremljeno uređajem za satelitsko praćenje, očevidnikom o ulovu u gospodarskom ribolovu na moru koji se vodi u elektronskom obliku (u daljnjem tekstu: očevidnik) te ako je na plovilu osiguran satelitski internet i ako je uz zahtjev za izdavanje Odobrenja priložena Izjava kojom vlasnik plovila potvrđuje da je na plovilo instaliran funkcionalni sustav za pružanje satelitskog interneta, a koji se nalazi u Prilogu 21. ovoga Pravilnika.

(8) Odobrenje sadrži sljedeće podatke:

1. podaci o plovilu:

– CFR, ime broda/registarska oznaka brodice

– vanjska oznaka

– IMO broj

– luka upisa i

– ICCAT broj.

2. uvjeti za obavljanje ribolova:

– ribolovni alat

– područje ribolova: Jadransko more / Sredozemno more, izvan Jadranskog mora

– ribolovne zone, gdje je to primjenjivo

– razdoblje važenja Odobrenja

– individualna plivaričarska kvota i

– ime vrste za koju se Odobrenje izdaje.

(9) Oblik i sadržaj Odobrenja propisan je na obrascu u Prilogu 2. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio, a izdaje se za kalendarsku godinu.

(10) Plovila koja ispunjavaju uvjete iz članka 8. ovoga Pravilnika, u skladu sa stavcima 2. do 6. ovoga članka, upisuju se u Registar ulovnih plovila iz članka 23. ovoga Pravilnika.

(11) Ministar donosi odluku o popisu plovila iz stavka 10. ovoga članka za upis u ICCAT Registar ulovnih plovila iz članka 23. ovoga Pravilnika s njihovim individualnim ulovnim kvotama za tekuću godinu.

(12) Plovilima za koja je sklopljen Ugovor iz članka 9. stavka 2. ovoga Pravilnika, a njihova je kvota za tekuću godinu ustupljena/preraspodijeljena na plovila koja će sudjelovati u ribolovnoj sezoni u pojedinoj kalendarskoj godini, u skladu s mogućnosti temeljem stavaka 2. i 4. ovoga članka, ulov plivaricom srdelarom tijekom mjesečnog razdoblja od 31. svibnja u 12:00 sati do 30. lipnja u 12:00 sati te mjesečnog razdoblja od 30. lipnja u 12:00 sati do 31. srpnja u 12:00 sati ograničava se na način kako slijedi:

a) ako je broj plovila koja će sudjelovati u ribolovu plivaricom srdelarom jednak ili manji od 12, ulov svih vrsta ograničava se na 100 t po plovilu, od čega ulov inćuna ne smije premašiti 50 t po plovilu

b) ako je broj plovila koja će sudjelovati u ribolovu plivaricom srdelarom veći od 12, ulov svih vrsta ograničava se na 100 t po plovilu, od čega ulov inćuna ne smije premašiti 30 t po plovilu.

(13) Vlasnici plovila za koja je sklopljen Ugovor iz članka 9. stavka 2. ovoga Pravilnika najkasnije do 24. travnja dostavljaju pisanu obavijest o namjeri sudjelovanja u ribolovu plivaricom srdelarom tijekom vremenskih razdoblja iz stavka 12. ovoga članka.

(14) Popis plovila iz stavka 13. ovoga članka Ministarstvo objavljuje na mrežnoj stranici Uprave ribarstva https://ribarstvo.mps.hr/ do 30. travnja tekuće godine.

(15) U slučaju da Ministarstvo propisom kojim se uređuju ribolovne mogućnosti za ribolov okružujućom mrežom plivaricom srdelarom dodatno ograniči ukupni ulov svih vrsta po plovilu ili ograniči ulov po bilo kojoj od ciljanih vrsta (srdela i inćun) tijekom mjesečnih razdoblja iz stavka 12. ovoga članka, na plovila iz stavka 14. ovoga članka primjenjuju se stroža ograničenja.

(16) Plovila na koja je izdano Odobrenje u tekućoj godini i ona koja su preraspodijelila/ustupila svoju kvotu, a ne nalaze se na popisu iz stavka 14. ovoga članka, ne smiju sudjelovati u ribolovu okružujućom mrežom plivaricom srdelarom u razdoblju od 11. svibnja u 00:00 sati do 31. srpnja u 12:00 sati.«.

Članak 8.

U članku 12.a stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) U slučaju da nakon provedbe Javnog natječaja iz članka 8. stavka 2. ovoga Pravilnika Ministarstvo ne dodijeli cjelokupnu kvotu ili njezin dio, kvota se može rasporediti na jednu ili više potkategorija gospodarskog i negospodarskog ribolova koje su propisane propisom kojim se uređuju ribolovne mogućnosti i raspodjela državne kvote za ribolov plavoperajne tune u tekućoj godini.«.

Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

»(3) U slučaju da Ministarstvo preostalu kvotu iz stavka 2. ovoga članka u cijelosti ili njezin dio preraspodijeli na plivarice tunolovke, individualna kvota po plovilu se dodjeljuje prema utvrđenom ključu raspodjele individualne plivaričarske kvote iz članka 9. stavka 2. ovoga Pravilnika, odnosno proporcionalno individualnom udjelu u ukupnom zbroju individualnih kvota u slučaju smanjenja broja plovila.«.

Dosadašnji stavak 3. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:

»(4) Nepodnošenje zahtjeva za izdavanje Odobrenja za ribolov plavoperajne tune za plovila s kojih se kvota preraspodjeljuje/ustupa u skladu sa člankom 12. ovoga Pravilnika ne smatra se trajnim odustajanjem od dodjele kvote iz stavka 1. ovoga članka.«.

Dosadašnji stavci 4. – 6. postaju stavci 5. – 7.

Članak 9.

U članku 18. stavak 1. mijenja se i glasi:

»(1) Fizičke i pravne osobe, ovlaštenici povlastice za gospodarski ribolov na moru koji obavljaju ribolov plavoperajne tune u Republici Hrvatskoj, smiju iskrcavati plavoperajnu tunu isključivo na iskrcajnim mjestima u skladu s odlukom iz članka 42. stavka 1. Zakona kojom se određuju iskrcajna mjesta za segmente flote ovisno o ribolovnom alatu, području ribolova i vrstama riba i drugih morskih organizama u ostvarenom ulovu, za koje je iskrcaj dozvoljen na određenim iskrcajnim mjestima.«.

U stavku 2. iza riječi: »Prekrcaj tune« dodaju se riječi: »u Republici Hrvatskoj«.

Članak 10.

Članak 19. mijenja se i glasi:

»(1) Zapovjednici plovila na koja je izdano važeće Odobrenje za gospodarski ribolov tune plivaricom tunolovkom te zapovjednici pomoćnih plovila za prijevoz mrtve tune i plovila za preradu obavezni su dostaviti elektroničkim putem Ministarstvu zahtjev za iskrcaj tune, koji sadrži sljedeće podatke:

a) vanjska oznaka plovila i ime/registarska oznaka plovila

b) datum i očekivano vrijeme dolaska u luku

c) luka dolaska i razlog najave

d) očekivana količina tune za iskrcaj

e) geografsko područje gdje je ulov ostvaren.

(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se Ministarstvu najmanje četiri sata prije očekivanog vremena dolaska u luku u Republici Hrvatskoj, pri čemu je očekivanu količinu tune za iskrcaj moguće izmijeniti najkasnije jedan sat prije očekivanog vremena dolaska.

(3) Za plovila na koja je izdano važeće Odobrenje za gospodarski ribolov tune plivaricom tunolovkom, podaci iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se Ministarstvu putem aplikacije Tunolovci.

(4) Za plovila za prijevoz mrtve tune i plovila za preradu, podaci iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se Ministarstvu putem elektroničke pošte na adresu: [email protected].

(5) Ministarstvo vodi evidenciju o svim prethodnim obavijestima za tekuću godinu u skladu s člankom 34. stavkom 4. Uredbe (EU) 2023/2053.

(6) Ovlaštenici povlastice za gospodarski ribolov na moru iskrcaj tuna u Republici Hrvatskoj smiju obavljati na iskrcajnim mjestima od 8:30 do 22:00 sata, ili u kraćem vremenu ako je tako propisano odlukom iz članka 18. stavka 1. ovoga Pravilnika.

(7) Dozvoljeno je držati na plovilu do iskrcaja, prekrcavati, iskrcavati, prevoziti, skladištiti, prodavati, izlagati ili nuditi na prodaju te stavljati na tržište cijele primjerke tune veće od 30 kg ili 115 cm ravne vilične duljine u sljedećim prezentacijama:

– cijela, bez odstranjenih ikakvih vanjskih ili unutrašnjih dijelova (prezentacija WHL), ili

– cijela, očišćena od škrga i utrobe (prezentacija GUG).

(8) Iznimno od stavka 7. ovoga članka, dozvoljeno je držati na plovilu do iskrcaja, prekrcavati, iskrcavati, prevoziti, skladištiti, prodavati, izlagati ili nuditi na prodaju te stavljati na tržište primjerke tune između 8 kg ili 75 cm ravne vilične duljine i 30 kg ili 115 cm ravne vilične duljine, do 5 % od ukupnog broja jedinki zadržanih na plovilu.

(9) Iznimno od stavka 7. ovoga članka, dozvoljeno je držanje na plovilu do iskrcaja i iskrcaj tune veće od 8 kg ili 75 cm ravne vilične duljine koja je ulovljena u Jadranskom moru u okviru ribolova za potrebe uzgoja, a uginula je prilikom prebacivanja u transportni kavez, pod uvjetom da nije namijenjena za stavljanje na tržište za prehranu ljudi.

(10) Iskrcaj tune na iskrcajnim mjestima u Republici Hrvatskoj ne smije se izvršiti bez prethodnog odobrenja Ministarstva na temelju unaprijed dostavljenog zahtjeva za iskrcaj.

(11) Iskrcajna deklaracija sastavni je dio očevidnika i ispunjava se i dostavlja u skladu s Uredbom (EU) 2023/2053.

(12) Uginula tuna manja od minimalne veličine iz stavka 9. ovoga članka ne smije se zadržavati na plovilu.

(13) Uginula tuna koja je odbačena na moru, bez obzira na veličinu, mora biti zabilježena u očevidniku.«.

Članak 11.

U članku 22. stavak 2. mijenja se i glasi:

»(2) Ministarstvo će odobriti grupe za zajedničke ribolovne radnje uz uvjet da ribolov tune obavljaju za potrebe daljnjeg uzgoja tune.«.

Stavak 5. mijenja se i glasi:

»(5) Zahtjev za zajedničku ribolovnu radnju dostavlja predstavnik kojeg vlasnici plovila pod hrvatskom zastavom, a koja će sudjelovati u zajedničkoj ribolovnoj radnji, opunomoće da ih predstavlja.«.

U stavku 7. riječi: »stavka 4.« zamjenjuju se riječima: »stavka 6.«.

Iza stavka 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:

»(8) U slučaju da u zajedničkoj ribolovnoj radnji sudjeluju i plovila pod zastavom drugih država članica Europske unije, opunomoćenik iz stavka 5. ovoga članka dužan je prilikom podnošenja zahtjeva iz stavka 3. ovoga članka dostaviti i popis plovila drugih država članica Europske unije koja će sudjelovati u zajedničkoj ribolovnoj radnji sa svim pripadajućim informacijama iz Priloga 19. ovoga Pravilnika.«.

Članak 12.

U članku 23. stavku 3. riječi: »15. travnja« zamjenjuju se riječima: »24. travnja«.

Iza stavka 8. dodaju se stavci 9. i 10. koji glase:

»(9) Ministarstvo će upisati plovila za tegalj na popis Ostalih plovila pod uvjetom da prilikom prijave plovila u skladu sa stavcima 3. i 7. ovoga članka dostave Izjavu kojom vlasnik plovila potvrđuje da je na plovilo instaliran funkcionalni sustav za pružanje satelitskog interneta iz Priloga 21. ovoga Pravilnika i Izjavu kojom vlasnik plovila potvrđuje da plovilo udovoljava sigurnosnim uvjetima za ukrcaj nacionalnih promatrača iz točke 4. ICCAT Preporuke 24-14 o zaštiti zdravlja i sigurnosti promatrača u programu nacionalnih promatrača iz Priloga. 22. ovoga Pravilnika.

»(10) Na plovilu za prijevoz mrtve tune koje asistira plovilima koja sudjeluju u zajedničkoj ribolovnoj radnji i na plovilu za tegalj, unutar autorizacijskog perioda navedenog u Registru BFT Ostalih plovila, nije dozvoljeno držati ribolovne alate.«.

Članak 13.

U članku 24. stavku 5. riječi: »ICCAT Preporuke 22-08« zamjenjuju se riječima: »ICCAT Preporuke 24-05«.

Stavci 10. i 11. mijenjaju se i glase:

»(10) ICCAT deklaraciju o prebacivanju ispunjava zapovjednik plovila s kojeg se prebacuje tuna te je dužan ispunjenu deklaraciju predati zapovjedniku plovila na koje se prebacuje tuna, a zadržati kopiju iste do završetka ribolovne sezone. Originalni obrazac mora pratiti tunu do odredišnog uzgajališta. U slučaju daljnjih prebacivanja u više od jednog teglećeg kaveza, zapovjednik tegljača s kojeg se riba prebacuje odgovoran je za dupliciranje ITD-a.

(11) Puštanje ribe iz transportnog kaveza prema nalogu iz stavka 6. ovoga članka mora biti snimano podvodnom video kamerom i u prisustvu nacionalnog promatrača koji je dužan izraditi i dostaviti izvješće ribarskoj inspekciji putem elektroničke pošte na adresu: [email protected]. Snimanje podvodnom video kamerom osigurava donor operater.«.

Članak 14.

U članku 29. stavku 1. riječi: »ICCAT Preporuke 22-08« zamjenjuju se riječima: »ICCAT Preporuke 24-05«.

Iza stavka 7. dodaje se stavak 8. koji glasi:

»(8) Promatrač je na plovilu za tegalj dužan boraviti u periodu od 25. svibnja do povratka u luku plovila za tegalj nakon završetka obavljanja aktivnosti vezanih za ribolovnu sezonu tune.«.

Članak 15.

Prilozi 2., 6., 18. i 19. ovoga Pravilnika zamjenjuju se novim prilozima 2., 6., 18. i 19. koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio.

Iza Priloga 19. dodaju se Prilozi 20., 21. i 22. koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio.

Članak 16.

Do dana stupanja na snagu odluke iz članka 42. stavka 1. Zakona, ostaje na snazi Naredba o popisu iskrcajnih mjesta za iskrcaj ulova s ribarskih plovila koja obavljaju gospodarski ribolov na moru (»Narodne novine«, br. 53/22., 112/22., 39/23., 14/24. i 30/25.).

Članak 17.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/22-01/31

Urbroj: 525-12/718-25-43

Zagreb, 2. travnja 2025.

Potpredsjednik Vlade
David Vlajčić, v. r.

PRILOG 2.

PRILOG 6.

PRILOG 18.

PRILOG 19.

PRILOG 20.

PRILOG 21.

PRILOG 22.

 

 

Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2025_04_66_853.html