VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
680
Na temelju članka 15. stavka 7. Zakona o tržištu nafte i naftnih derivata (»Narodne novine«, br. 19/14., 73/17. i 96/19.), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 19. ožujka 2025. donijela
ODLUKU
O NAČINU OSIGURANJA, DINAMICI FORMIRANJA I ZANAVLJANJA OBVEZNIH ZALIHA NAFTE I NAFTNIH DERIVATA, ORGANIZACIJI SKLADIŠTENJA I REGIONALNOG RASPOREDA OBVEZNIH ZALIHA NAFTE I NAFTNIH DERIVATA
I.
Ovom Odlukom određuje se način osiguranja, dinamika formiranja i zanavljanja, organizacija skladištenja i regionalnog rasporeda obveznih zaliha nafte i naftnih derivata (u daljnjem tekstu: obvezne zalihe) koje je dužna formirati Agencija za ugljikovodike (u daljnjem tekstu: Agencija).
II.
Obvezne zalihe čuvaju se u gotovim proizvodima, sirovoj nafti i u nematerijalnom obliku putem ugovora o opcijskoj kupnji robe po unaprijed utvrđenim kriterijima u utvrđenom vremenskom razdoblju.
III.
Obvezne zalihe mogu se čuvati na državnom području Republike Hrvatske ili na državnom području druge države sukladno nacionalnom zakonodavstvu te države. Obvezne zalihe drugih država koje se na temelju međudržavnih sporazuma čuvaju na državnom području Republike Hrvatske ili su u provozu preko državnog područja Republike Hrvatske, ne mogu biti predmetom nikakvih mjera kojima bi se ograničilo raspolaganje takvim zalihama i njihova otprema s državnog područja Republike Hrvatske.
IV.
U slučaju poremećaja opskrbe, Agencija stavlja obvezne zalihe na raspolaganje tržištu u skladištima koja mogu koristiti trgovci na veliko naftom i naftnim derivatima, kao i pravne i fizičke osobe koje unose, odnosno uvoze naftu i naftne derivate.
V.
Obvezne zalihe skladište se na lokacijama koje su već namijenjene skladištenju i rukovanju sirovom naftom i/ili naftnim derivatima, koje imaju mogućnost dogradnje te na kojima postoji mogućnost istovremenog prihvata/otpreme roba različitim transportnim sredstvima, a sve s ciljem ograničavanja utjecaja na okoliš i optimiranja troškova upravljanja obveznim zalihama.
VI.
Obvezne zalihe koje Agencija čuva kao gotove proizvode trebaju odgovarati najvišim standardima kvalitete.
Obvezne zalihe motornih benzina čuvaju se u ljetnoj kvaliteti, a obvezne zalihe dizelskog goriva u zimskoj kvaliteti. Agencija obvezne zalihe naftnih derivata, koje skladišti zajedno s komercijalnim zalihama energetskih subjekata, čuva u sezonskoj kvaliteti.
VII.
Obvezne zalihe Agencija formira sukladno odluci o količini i strukturi obveznih zaliha nafte i naftnih derivata, najkasnije do 30. lipnja tekuće godine.
VIII.
Zanavljanje obveznih zaliha provodi se prema potrebi, ovisno o logističkim uvjetima i na temelju rezultata kontrole kvalitete obveznih zaliha.
Kontrola kvalitete obveznih zaliha provodi se najmanje dva puta godišnje.
IX.
Uvjeti za skladištenje obveznih zaliha koje utvrđuje Agencija su:
– upravljanje skladištem treba obavljati pravna osoba kojoj je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) izdala dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti skladištenja nafte i naftnih derivata
– uporabna dozvola za skladišta mora biti u skladu s propisima kojima se uređuje projektiranje, građenje, uporaba i održavanje građevina
– mogućnost prihvata/otpreme obveznih zaliha iz najmanje dva pravca posredstvom željeznice, auto-cisterne, broda i cjevovoda u skladište u kojem se dugoročno čuvaju obvezne zalihe
– minimalni skladišni kapacitet terminala za skladištenje obveznih zaliha naftnih derivata iznosi 1.000 m³
– minimalni skladišni kapacitet terminala za skladištenje obveznih zaliha sirove nafte iznosi 40.000 m³
– otprema obveznih zaliha nafte i naftnih derivata mora biti moguća u roku od 24 sata od zahtjeva Agencije
– omogućavanje Agenciji uvida u stanje spremnika u realnom vremenu.
X.
Agencija pažnjom dobrog gospodarstvenika nastoji optimirati troškove formiranja, skladištenja i zanavljanja obveznih zaliha na način da:
– potiče skladištenje obveznih zaliha zajedno s komercijalnim zalihama nafte i naftnih derivata
– ugovara skladištenje minimalno 700 tona pojedinog naftnog derivata u postojećim spremnicima
– ugovara obvezne zalihe u nematerijalnom obliku za količine od minimalno 5.000 tona pojedinog naftnog derivata, izuzev goriva za mlazne motore 1.000 tona, na rok ne kraći od tri mjeseca i ne duži od 12 mjeseci.
XI.
Regionalni razmještaj obveznih zaliha u nadležnosti Agencije uvažit će prvenstveno postojeću distributivnu i ostalu infrastrukturu, potrošnju naftnih derivata, kriterije zaštite okoliša te ekonomske kriterije u svrhu optimiranja troškova formiranja i upravljanja sustavom obveznih zaliha.
Lokacije skladišta obveznih zaliha podijeljene su na kontinentalni i priobalni dio Hrvatske. U kontinentalnom dijelu Hrvatske, terminal za skladištenje sirove nafte mora omogućiti prihvat/otpremu sirove nafte cjevovodima. Terminal za skladištenje naftnih derivata mora omogućiti prihvat/otpremu naftnih derivata iz/u najmanje dva pravca posredstvom željeznice i auto-cisterne. U priobalnom dijelu Hrvatske, terminal za skladištenje sirove nafte mora omogućiti prihvat sirove nafte brodom te otpremu sirove nafte u najmanje dva pravca posredstvom broda i cjevovoda. Terminal za skladištenje naftnih derivata mora omogućiti prihvat/otpremu naftnih derivata iz/u najmanje dva pravca posredstvom broda i željeznice ili auto-cisterne.
XII.
Količina i struktura obveznih zaliha je javni podatak.
XIII.
Razmještaj obveznih zaliha po količini i strukturi je povjerljiv podatak.
XIV.
Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje važiti Plan osiguranja, dinamike formiranja i zanavljanja obveznih zaliha nafte i naftnih derivata, organizacije skladištenja i regionalnog rasporeda (»Narodne novine«, broj 149/09.).
XV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 022-03/25-04/74
Urbroj: 50301-05/16-25-2
Zagreb, 19. ožujka 2025.
Predsjednik
mr. sc. Andrej Plenković, v. r.
Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2025_03_52_680.html