VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
578
Na temelju članka 59. stavka 3. Zakona o elektroničkim komunikacijama (»Narodne novine«, br. 76/22. i 14/24.), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 7. ožujka 2025. donijela
UREDBU
O MJERILIMA RAZVOJA ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE POVEZANE OPREME
I. OPĆE ODREDBE
Predmet Uredbe
Članak 1.
Ovom se Uredbom propisuju mjerila razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, što obuhvaća uvjete i način planiranja u prostornim planovima, u dijelu koji se odnosi na elektroničku komunikacijsku infrastrukturu i drugu povezanu opremu, te odredbe o gradnji i postavljanju elektroničke komunikacijske infrastrukture kao sastavnica elektroničkih komunikacijskih mreža.
Značenje pojmova
Članak 2.
U smislu ove Uredbe pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
1. antenski prihvat: konstrukcija koja se postavlja na postojeće građevine (tornjevi, vodospreme, zgrade, kuće, ukopani objekti, portali tunela, nadvožnjaci, mostovi, postojeći stupovi rasvjete ili drugi stupovi i sl.) u svrhu postavljanja antenskih sustava i povezane opreme (antene, kabeli, radijske jedinice i ostala oprema koja je nužna za funkciju antenskog i odašiljačkog sustava), neovisno o visini postojeće građevine
2. operator MFCN mreže: pružatelj javnih elektroničkih komunikacijskih usluga u pokretnim/nepokretnim komunikacijskim mrežama (engl. MFCN – Mobile Fixed Communication Network) u skladu s pravilnikom kojim se uređuje namjena radiofrekvencijskog spektra
3. pokretni antenski stup (engl. CoW – Cell on Wheels): privremena pokretna montažna metalna konstrukcija visine od 10 m do 30 m, na prikolici s kotačima za postavljanje elektroničke komunikacijske opreme koja nije povezana s tlom, a kojoj se statička stabilnost osigurava čeličnim zategama i betonskim utezima
4. samostojeći antenski nosač: samostalna konstrukcija malog tlocrtnog profila, visine do 10 m, koja spada u skupinu antenskih stupova koji se postavljaju na tlo, i to u pravilu više njih na jednoj lokaciji, temeljenjem ili montažnim balastima
5. samostojeći antenski stup: građevina visine veće od 10 m, koja omogućuje postavljanje više antenskih sustava i druge opreme, a postavlja se na vlastite temelje ili uz pomoć montažnih balasta.
Primjena načela gradnje
integrirane infrastrukture
Članak 3.
(1) Građevine elektroničke komunikacijske infrastrukture smještaju se, u načelu, unutar prostorno-planskih koridora infrastrukturnih građevina te unutar obuhvata zahvata postojećih infrastrukturnih građevina, uvažavajući ciljeve i načela prostornog uređenja, prema posebnim propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje, na način da ne smiju onemogućivati ili ometati gradnju i uporabu planiranih, odnosno postojećih infrastrukturnih građevina.
(2) Načelo gradnje integrirane infrastrukture obuhvaća usklađenje planiranih trasa elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme s trasama drugih infrastruktura u odnosu na smještaj u prostoru i rokove gradnje.
II. PLANIRANJE ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE I DRUGE
POVEZANE OPREME
Zahtjevi u postupku izrade prostornih planova
Članak 4.
(1) U postupku izrade i donošenja prostornih planova ili njihovih izmjena i dopuna Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (u daljnjem tekstu: Agencija) dostavlja nositelju izrade prostornog plana zahtjeve za izradu prostornog plana, u dijelu koji se odnosi na elektroničku komunikacijsku infrastrukturu i drugu povezanu opremu.
(2) Zahtjevi iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se na način i u roku određenom posebnim propisima iz područja prostornog uređenja te moraju sadržavati tekstualni dio i grafički dio, uz navođenje dokumenata na kojima se temelje ti zahtjevi.
(3) U zahtjevima iz stavka 1. ovoga članka dostavljaju se podaci o izgrađenoj elektroničkoj komunikacijskoj infrastrukturi i drugoj povezanoj opremi u nepokretnoj komunikacijskoj mreži i izgrađeni samostojeći antenski stupovi u mrežama pokretnih komunikacija, te se predlažu novi koridori, područja obuhvata svjetlovodne distribucijske mreže i zone za smještaj samostojećeg antenskog stupa za buduću gradnju i/ili rekonstrukciju elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme, kao i mogući sadržaji u koridorima.
Mjerila prostornog planiranja
Članak 5.
(1) Elektronička komunikacijska infrastruktura i druga povezana oprema u nepokretnoj komunikacijskoj mreži planira se podzemno i nadzemno, slijedeći koridore prometnica, željezničkih pruga i drugih vrsta infrastrukture u pravilu na javnoj površini. Iznimno, u svrhu bitnog skraćivanja trase, koridor se može planirati i izvan koridora prometnica, željezničkih pruga ili drugih vrsta infrastrukture, u skladu s prostornim planovima uređenja predmetnog područja.
(2) Prostornim planovima planira se elektronička komunikacijska infrastruktura i druga povezana oprema na način kojim se ne ograničuje razvoj elektroničke komunikacijske mreže i elektroničke komunikacijske infrastrukture.
(3) Moguće ograničenje u pogledu korištenja vrste infrastrukture (npr. zračna/podzemna elektronička komunikacijska infrastruktura, samostojeći antenski stupovi i drugo) prema namjeni prostora mora sadržavati i zamjensko rješenje, kako se propisanim ograničenjem ne bi ugrozila mogućnost i kakvoća pružanja određene elektroničke komunikacijske usluge, odnosno obavljanje djelatnosti elektroničkih komunikacijskih mreža i usluga.
Smještaj koridora i trasa kabelske kanalizacije
Članak 6.
(1) Prigodom izrade prostornih planova Agencija će voditi računa o potrebi gradnje kabelske kanalizacije te u skladu s tim predlagati potrebne koridore i trase za tu gradnju.
(2) Koridori kabelske kanalizacije predlažu se na javnim prometnim površinama, slijedeći koridore prometnica, željezničkih pruga i drugih vrsta infrastrukture. Iznimno, u svrhu bitnog skraćivanja trase, koridor se može predlagati i izvan koridora prometnica, željezničkih pruga ili drugih vrsta infrastrukture.
(3) U naseljenim područjima planira se gradnja kabelske kanalizacije.
(4) Trase kabelske kanalizacije u naseljenim područjima planiraju se na javnim prometnim površinama, a iznimno se mogu planirati i na drugim javnim površinama. Zdenci kabelske kanalizacije postavljaju se na trasama kabelske kanalizacije.
(5) Polaganje kabela elektroničkih komunikacijskih mreža izravno u zemlju dopušteno je samo izvan urbanih područja, tj. u područjima male gustoće naseljenosti, dok se u svim drugim slučajevima polaganje kabela obavlja uvlačenjem u cijevi, odnosno gradnjom kabelske kanalizacije.
(6) Kabelska kanalizacija može se planirati i kao jednostavna građevina – minirov, za potrebe elektroničkih komunikacijskih mreža na postojećoj prometnoj površini.
(7) Trase kabelske kanalizacije planiraju se s obje strane prometnice u građevinskom području, a s jedne strane prometnice izvan građevinskog područja.
(8) Na križanjima i spajanjima javnih prometnih površina potrebno je planirati prijelaze kabelske kanalizacije na drugu stranu prometnice ili ceste.
(9) Kabelska kanalizacija lokalne razine planira se za priključenje građevina na elektroničku komunikacijsku mrežu zajedno s drugim komunalnim priključcima.
Smještaj koridora i trasa zračnih kabela
Članak 7.
(1) Trase zračnih kabela mogu se planirati u područjima gdje postoje trase drugih mrežnih operatora pogodnih za postavljanje zračnih kabela.
(2) Trase zračnih kabela planiraju se na isti način kao i trase kabelske kanalizacije te, ako je moguće, upotrebljavaju postojeće stupove mrežnih operatora, uzimajući u obzir uvjete pristupa koje utvrđuju mrežni operatori.
Smještaj područja obuhvata svjetlovodne
distribucijske mreže
Članak 8.
(1) Svjetlovodna distribucijska mreža planira se na način koji omogućuje razvoj elektroničkih komunikacijskih mreža otvorenog pristupa, imajući u vidu namjenu građevina na području planiranja.
(2) Svjetlovodna distribucijska mreža planira se kao jedinstvena mreža u skladu s načelom zajedničkog korištenja, koja može zadovoljiti sve potrebe korisnika.
(3) Područje svjetlovodne distribucijske mreže planira se na način koji omogućuje pružanje elektroničkih komunikacijskih usluga te upravljanje, daljinska mjerenja i nadzor komunalnih sustava.
(4) Na lokalnoj razini planiranja određuje se jedno ili više područja obuhvata svjetlovodne distribucijske mreže, ovisno o broju i gustoći korisničkih jedinica toga područja.
(5) U području obuhvata svjetlovodne distribucijske mreže planira se jedan distribucijski čvor.
(6) Distribucijski čvor (pristupni čvor) smješta se u uličnom ormaru, kontejneru ili u prostoru građevine prikladnom za smještaj opreme elektroničkih komunikacijskih mreža.
(7) Na lokalnoj razini planiranja može se odrediti postavljanje uličnih ormara. Ulični ormari u pravilu se postavljaju uz ograde ili građevine, i to neposredno uz liniju trase kojom prolazi elektronička komunikacijska infrastruktura, vodeći računa o prostornim uvjetima.
Smještaj komunikacijske mreže za pružanje usluga uz uporabu radiofrekvencijskog spektra
Članak 9.
(1) Planiranje položaja samostojećih antenskih stupova u pokretnim/nepokretnim komunikacijskim mrežama utvrđuje se na temelju podloge koju čini objedinjeni plan razvoja infrastrukture u pokretnoj komunikacijskoj mreži (u daljnjem tekstu: objedinjeni plan), a planiranje položaja samostojećih antenskih stupova u radiodifuzijskim mrežama utvrđuje se na temelju podloge koju čini plan razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama.
(2) Objedinjeni plan, koji obuhvaća usklađene planove svih operatora MFCN mreža, s najmanjim potrebnim brojem samostojećih antenskih stupova u svakoj županiji i Gradu Zagrebu, operatori MFCN mreža zajednički podnose na prethodnu suglasnost Agenciji. Objedinjeni plan, na koji je prethodnu suglasnost dala Agencija, a koji je sastavni dio ove Uredbe, objavljuje se u skladu s člankom 12. ove Uredbe.
(3) Uvjeti za građenje samostojećih antenskih stupova mogu obuhvaćati ograničenje visine stupa i posebne boje stupa, u svrhu uklapanja u prostor.
(4) Uvjeti smještaja samostojećih antenskih stupova unutar građevinskog područja, koridora infrastrukturnih građevina te unutar obuhvata zahvata postojećih infrastrukturnih građevina odredit će se kod izrade prostornog plana u postupku prostornog planiranja propisanog propisima koji uređuju prostorno uređenje i gradnju, na način da se ispune uvjeti iz članka 5. stavka 2. ove Uredbe.
(5) Elektronička komunikacijska zona za smještaj samostojećeg antenskog stupa unutar građevinskog područja određuje se u polumjeru od 500 m, a izvan građevinskog područja u polumjeru od 500 m do 3000 m, unutar koje je moguće postaviti samo jedan samostojeći antenski stup. Iznimno, moguće je postaviti najviše još jedan samostojeći antenski stup unutar jedne elektroničke komunikacijske zone ako je to uvjetovano ograničenjima iz stavka 3. ovoga članka.
(6) Položaj pokretnih antenskih stupova, koji se privremeno postavljaju s ograničenim rokom trajanja do 180 dana, ili duljim rokom u slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti države, kao i u slučaju velikih nesreća ili prirodnih nepogoda, ne utvrđuje se na temelju objedinjenog plana, niti se pokretni antenski stupovi planiraju u prostornim planovima.
(7) Položaji samostojećih antenskih nosača i antenskih prihvata, koji se postavljaju na postojeće građevine, ne planiraju se u prostornim planovima.
(8) Plan razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama operatori radiodifuzijskih mreža zajednički podnose na prethodnu suglasnost Agenciji. Plan razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama, na koji je prethodnu suglasnost dala Agencija, a koji je sastavni dio ove Uredbe, objavljuje se u skladu s člankom 12. ove Uredbe.
(9) Položaji samostojećih antenskih stupova elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme za potrebe drugih korisnika radiofrekvencijskog spektra određuju se na temelju zahtjeva iz članka 4. stavka 1. ove Uredbe, a u skladu s propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje.
(10) Samostojeći antenski stupovi izgrađeni prije 2012. godine utvrđeni su kao izgrađeni samostojeći antenski stupovi u objedinjenom planu i nemaju označenu planiranu zonu.
(11) Samostojeći antenski stupovi mogu se planirati i na području zaštićene prirode i zaštićene kulturne baštine ako to nije u suprotnosti s uvjetima utvrđenima propisima iz područja zaštite okoliša, zaštite prirode i kulturne baštine.
III. ODREDBE O GRADNJI I POSTAVLJANJU ELEKTRONIČKE KOMUNIKACIJSKE INFRASTRUKTURE
Gradnja i postavljanje infrastrukture
komunikacijske mreže za pružanje usluga
uz uporabu radiofrekvencijskog spektra
Članak 10.
(1) U svrhu gradnje samostojećeg antenskog stupa nije potrebno formirati posebnu građevnu česticu, već se aktom kojim se odobrava gradnja, ako se takav akt izdaje, ili projektnom dokumentacijom samo određuje obuhvat zahvata.
(2) Samostojeći antenski stup, koji se planira na novoj lokaciji, mora imati značajke koje omogućuju prihvat svih zainteresiranih operatora MFCN mreža i drugih korisnika radiofrekvencijskog spektra prema iskazu interesa, osim u iznimnim slučajevima kada radi zaštite prostora, zaštite prirode ili kulturne baštine nadležno tijelo državne uprave ne odredi drukčije.
(3) Operator MFCN mreže svoju zainteresiranost za postavljanje opreme na samostojeći antenski stup dokazuje iskazivanjem interesa na obrascu iz Dodatka 1., koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio.
(4) Ako operator iz stavka 3. ovoga članka ne odgovori na poziv infrastrukturnog operatora u roku od 30 dana od dana postavljenog upita, smatra se da nije zainteresiran za postavljanje opreme.
(5) Ako je unutar planirane elektroničke komunikacijske zone već izgrađen samostojeći antenski stup koji nema slobodan prostor za prihvat drugih operatora, tada je moguće graditi zamjenski antenski stup ili rekonstruirati postojeći antenski stup. Iznimno, ako gradnja zamjenskog antenskog stupa ili rekonstrukcija postojećeg antenskog stupa nije ostvariva, moguće je graditi novi samostojeći antenski stup na temelju prethodne suglasnosti Agencije.
(6) Agencija će odbiti zahtjev za izdavanje prethodne suglasnosti iz stavka 5. ovoga članka ako nije dostavljen odgovarajući dokaz kojim se potvrđuje da gradnja zamjenskog antenskog stupa ili rekonstrukcija postojećeg antenskog stupa nije moguća.
(7) Ako je zamjenom ili rekonstrukcijom postojećeg antenskog stupa moguće osigurati prostor za prihvat drugih operatora koji su iskazali interes za postavljanje opreme na taj antenski stup, infrastrukturni operator postojećeg antenskog stupa obvezan je zamijeniti ili rekonstruirati postojeći antenski stup u roku od jedne godine od dana zaprimanja iskaza interesa.
(8) Prigodom zamjene ili rekonstrukcije postojećih samostojećih antenskih stupova iz članka 9. stavka 11. ove Uredbe primjenjuje se postupak iz stavka 5. ovoga članka.
Gradnja i postavljanje elektroničke komunikacijske infrastrukture u nepokretnoj komunikacijskoj mreži
Članak 11.
(1) Gradnja kabelske kanalizacije izvodi se na način koji omogućuje priključenje na tu kanalizaciju svih postojećih i planiranih građevina na predmetnom području. Gradnja se može izvoditi i uporabom minirova.
(2) Zračni kabeli postavljaju se na način propisan tehničkim uvjetima i uvjetima pristupa koje utvrđuju mrežni operatori.
(3) Svjetlovodna distribucijska mreža gradi se na način da obuhvati cjelinu od jednog ili više planiranih područja svjetlovodnih distribucijskih mreža koja su međusobno povezana u novo područje s jednim distribucijskim čvorom.
(4) Ulični ormari postavljaju se uz ograde ili građevine.
IV. OBJEDINJENI PLAN I PLAN
RADIODIFUZIJSKE MREŽE
Članak 12.
(1) Objedinjeni plan naveden je u Dodatku 2. ove Uredbe, koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio, a sastoji se od tekstualnog i grafičkog dijela, pri čemu se grafički dio ne objavljuje u »Narodnim novinama«, već na internetskim stranicama Agencije.
(2) Plan razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama naveden je u Dodatku 3. ove Uredbe, koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njezin sastavni dio, a sastoji se od tekstualnog i grafičkog dijela, pri čemu se grafički dio ne objavljuje u »Narodnim novinama«, već na internetskim stranicama Agencije.
(3) Operatori MFCN mreža i operatori radiodifuzijskih mreža mogu dostaviti ministarstvu nadležnom za elektroničke komunikacije, uz prethodnu suglasnost Agencije, prijedlog novoga objedinjenog plana, odnosno prijedlog novoga plana razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama.
(4) U postupku davanja prethodne suglasnosti iz stavka 3. ovoga članka Agencija provodi javno savjetovanje.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Usklađivanje prostornih planova
Članak 13.
(1) Agencija će, u skladu s odredbama propisa kojima se uređuje prostorno uređenje i gradnja, pripremiti i dostaviti inicijative za izradu novog i/ili izmjenu i dopunu postojećeg prostornog plana te sudjelovati u postupcima u skladu s posebnim propisima iz područja prostornog uređenja, u cilju razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture, a u skladu s Objedinjenim planom razvoja infrastrukture u pokretnoj komunikacijskoj mreži i Planom razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama te izvršenim analizama potreba pojedinog područja.
(2) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezne su uskladiti svoje prostorne planove u kojima će planirati površine za smještaj građevina u skladu s planovima iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Do usklađenja prostornih planova s odredbama ove Uredbe, osim unutar građevinskog područja naselja, nacionalnog parka, parka prirode i drugih zaštićenih dijelova prirodne i kulturne baštine, neposredno se primjenjuje ova Uredba, u dijelu koji se odnosi na smještaj samostojećih antenskih stupova iz Objedinjenog plana razvoja infrastrukture u pokretnoj komunikacijskoj mreži i Plana razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture u radiodifuzijskim mrežama, vodeći računa o tome da se njihovom izgradnjom ne ugrozi mogućnost provedbe drugih rješenja iz prostornih planova.
(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, za gradnju samostojećih antenskih stupova, koji su dio provedbe Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026. (NPOO), neposredno se primjenjuje ova Uredba, vodeći računa o specifičnostima mikrolokacije u odnosu na okoliš, prirodu, kulturnu baštinu, krajobraz i druge osnovne namjene i uvjete za korištenje prostora.
(5) Za zahvate iz stavaka 3. i 4. ovoga članka, na područjima nacionalnog parka, parka prirode i drugih zaštićenih dijelova prirodne i kulturne baštine moguća je neposredna primjena ove Uredbe uz uvjet pozitivnog mišljenja nadležne javne ustanove za upravljanje tim područjem i suglasnosti ministarstva nadležnog za očuvanje i zaštitu tog zaštićenog područja.
Prestanak važenja propisa
Članak 14.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o mjerilima razvoja elektroničke komunikacijske infrastrukture i druge povezane opreme (»Narodne novine«, br. 131/12., 92/15. i 10/21.).
Stupanje na snagu Uredbe
Članak 15.
Ova Uredba stupa na snagu prvoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 022-03/25-03/19
Urbroj: 50301-27/27-25-3
Zagreb, 7. ožujka 2025.
Predsjednik
mr. sc. Andrej Plenković, v. r.
DODATAK 1.
Obrazac za iskaz interesa
Infrastrukturni operator
ISKAZ INTERESA
NAZIV LOKACIJE:__________________________________
ZEMLJOPISNE ODREDNICE (HTRS96 X; HTRS96 Y): _______________________________
Ovim se zbirno iskazuje interes operatora MFCN mreža za gradnju samostojećeg antenskog stupa koji se nalazi u planiranoj elektroničkoj komunikacijskoj zoni oznake EKZ- ___________ u _________________ županiji/Gradu Zagrebu, ____ (naziv grada/općine) ___, _____ (naziv naselja) _____, na kčbr. ______, k.o. ______________.
Za predmetnu lokaciju interes su iskazali:
Budući da je na predmetnoj lokaciji potrebna gradnja samostojećeg antenskog stupa za zainteresirane operatore ________, ________ i _________, predlaže se gradnja samostojećeg antenskog stupa _________, visine ______ m.
Ime i prezime
___________________
(potpis odgovorne osobe)
DODATAK 2.
Objedinjeni plan razvoja infrastrukture u pokretnoj komunikacijskoj mreži
1. Objedinjeni plan obuhvaća usklađene planove svih operatora MFCN mreža u Republici Hrvatskoj.
2. Objedinjeni plan sastoji se od tekstualnog i grafičkog dijela.
3. Tekstualni dio objedinjenog plana sadržava:
− zemljopisne odrednice lokacija postojećih samostojećih antenskih stupova, za svaku županiju i Grad Zagreb do razine naselja, jedinstvenu oznaku stupa i pripadajuću elektroničku komunikacijsku zonu
− zemljopisne odrednice središta planiranih elektroničkih komunikacijskih zona i pripadajući polumjer elektroničkih komunikacijskih zona u metrima, za svaku županiju i Grad Zagreb do razine naselja, te jedinstvenu oznaku elektroničke komunikacijske zone.
3.1. Zemljopisne odrednice lokacija postojećih samostojećih antenskih stupova, za svaku županiju i Grad Zagreb:
Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2025_03_42_578.html