Baza je ažurirana 31.03.2025. 

zaključno sa NN 50/25

EU 2024/2679

NN 34/2025 (27.2.2025.), Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencija izvještajno-upravljačkog sustava putničkog i teretnog prijevoza u cestovnom prometu

MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE

396

Na temelju članka 12c. stavka 4. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (»Narodne novine«, br. 41/18., 98/19., 30/21., 89/21. – Odluka i Rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske, 114/22. i 136/24.), ministar mora, prometa i infrastrukture donosi

PRAVILNIK

O SADRŽAJU I NAČINU VOĐENJA EVIDENCIJA IZVJEŠTAJNO-UPRAVLJAČKOG SUSTAVA PUTNIČKOG I TERETNOG PRIJEVOZA U CESTOVNOM PROMETU

OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se načela prikupljanja, obrade i korištenja prometnih podataka, sadržaj i način vođenja evidencija, struktura podataka i način upravljanja, način dostave podataka i način pristupanja i korištenje podataka u Izvještajno-upravljačkom sustavu putničkog i teretnog prijevoza u cestovnom prometu.

Značenje pojedinih pojmova

Članak 2.

Pojedini pojmovi u smislu ovog Pravilnika imaju sljedeće značenje:

Izvještajno-upravljački sustav putničkog i teretnog prijevoza u cestovnom prometu (u daljnjem tekstu: Izvještajno-upravljački sustav) je sustav koji provodi niz postupaka koji se obavljaju na podacima ili na skupovima podataka iz izvora prometnih podataka i drugih izvora, bilo automatiziranim bilo ne automatiziranim sredstvima, kao što su prikupljanje, bilježenje, organizacija, strukturiranje, pohrana, prilagodba ili izmjena, pronalaženje, obavljanje uvida, uporaba, razmjena, otkrivanje prijenosom, širenjem ili stavljanjem na raspolaganje na drugi način, usklađivanje ili kombiniranje, ograničavanje i brisanje.

Prometni podatak je podatak o subjektu (fizičkoj ili pravnoj osobi) čije su aktivnosti obuhvaćene regulativom iz područja cestovnog prometa, kao i svi povezani podaci koji nastaju provedbom tih aktivnosti.

Izvorni prometni podatak je vjerodostojan zapis o određenoj prometnoj relevantnoj činjenici, koji se bilježi na mjestu nastanka podatka ili na način za koji ovlaštena osoba ili drugi subjekt u prometu može jamčiti njegovu izvornost, cjelovitost i vjerodostojnost u trenutku bilježenja.

Prometna informacija nastaje obradom prometnih podataka sa svrhom njezine daljnje uporabe u prometnom sustavu ili za potrebe sustava povezanih s prometnim sustavom.

Prometni sustav je skup pravnih, organizacijskih, ekonomskih, tehničkih i tehnoloških elemenata čiji je cilj prijevoz ljudi i dobara.

Profesionalni vozač u sustavu cestovnog prijevoza je fizička osoba koja:

– uz vozačku dozvolu »B« kategorije posjeduje početne kvalifikacije za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem ili

– uz vozačku dozvolu neke od sljedećih kategorija C1, C1E, C, CE te D1, D1E, D, DE posjeduje SSO o početnim kvalifikacijama ili SSO o periodičkoj izobrazbi vozača ili

– posjeduje tahografsku karticu vozača ili

– posjeduje ADR potvrdu o osposobljenosti vozača za prijevoz opasnih tvari.

Data lakehouse je podatkovna arhitektura koja stvara jedinstvenu platformu kombinirajući ključne prednosti podatkovnog jezera (velikih repozitorija neobrađenih podataka u izvornom obliku) i skladišta podataka (organiziranih skupova strukturiranih podataka).

Anonimizacija je postupak obrade podataka kojim se u izvornom setu podataka provodi zamjena ili ispuštanje dijelova teksta zbog poštivanja pravila o zaštiti osobnih podataka.

Izravni identifikatori su podaci koji mogu pomoći da se točno identificira subjekt kojem podaci pripadaju.

Neizravni identifikatori dijelovi su informacija koji nisu dovoljno jedinstveni da odmah identificiraju subjekt, ali mogu dovesti do identifikacije kada se koriste u kombinaciji s drugim podacima.

Vlasnik i korisnici Izvještajno-upravljačkog sustava

Članak 3.

(1) Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture je vlasnik Izvještajno-upravljačkog sustava.

(2) Profesionalni vozači u sustavu cestovnog prijevoza pristupaju vlastitim podacima koji se o njima vode u okviru Izvještajno-upravljačkog sustava.

(3) Prijevoznici te pravne i fizičke osobe koje obavljaju prijevoz za vlastite potrebe u skladu sa zakonom kojim se uređuje prijevoz u cestovnom prometu odnosno njihove odgovorne osobe evidentirane u mjerodavnim registrima imaju pravo pristupa podacima koji se o njima vode u okviru Izvještajno-upravljačkog sustava.

(4) Tahografske radionice odnosno njihove odgovorne osobe evidentirane u mjerodavnim registrima imaju pravo pristupa podacima koji se o njima vode u okviru Izvještajno-upravljačkog sustava.

(5) Ovlašteni djelatnici Ministarstva, inspektori cestovnog prometa, policijski službenici u okviru nadzora nad sigurnošću cestovnog prometa i druga tijela koja temeljem posebnih propisa koja imaju pravo pristupa podacima u Izvještajno-upravljačkog sustava u okviru svojih nadležnosti.

Načela prikupljanja, obrade i korištenja prometnih podataka

Članak 4.

Prikupljanje, korištenje i obrada prometnih podataka provodit će se na načelu zakonitosti i minimizacije prikupljanja i obrade, načelu vjerodostojnosti, cjelovitosti, istinitosti i pouzdanosti, načelu standardizacije obrade i interoperabilnosti, načelu sljedivosti i ažurnosti, te načelu dostupnosti i zaštite.

Članak 5.

Načelo zakonitosti i minimizacije prikupljanja i obrade ostvaruje se tako da su prometni podaci koji se prikupljaju i obrađuju nastali na zakonit način te je cilj prikupljanja i obrade povezan s putničkim i teretnim cestovnim prometom.

Članak 6.

(1) Načelo vjerodostojnosti, cjelovitosti, istinitosti i pouzdanosti prometnog podatka ostvaruje se na način da je prometni podatak preuzet iz službenih zapisa ovlaštene pravne ili fizičke osobe u za to predviđenom obliku i rezultat je formalno definiranog i propisanog postupka prikupljanja.

(2) Prometna informacija je vjerodostojna, istinita i pouzdana samo ako proizlazi iz vjerodostojnih prometnih podataka, a integritet podataka osigurava da podaci ostaju točni, cjeloviti i nepromijenjeni tijekom njihove obrade.

Članak 7.

(1) Načelo standardizacije obrade i interoperabilnosti prometnih podataka ostvaruje se na način da je standardiziran svaki postupak vezan uz nastanak, prikupljanje, bilježenje, preuzimanje, korištenje, prosljeđivanje, pohranu i arhiviranje prometnih podataka u njihovu ukupnom ciklusu na razini prometnog sustava.

(2) Pravne i fizičke osobe i/ili sustavi u prometu čiji podaci su obuhvaćeni Izvještajno-upravljačkim sustavom, moraju ostvarivati zajedničke standarde kao jedinstven sustav neovisno o razini integracije.

(3) Interoperabilnost prometnih podataka ostvaruje se na pravnoj, organizacijskoj, procesnoj, semantičkoj i tehničkoj razini, a njihova razmjena ostvaruje se elektroničkim putem, korištenjem unaprijed dogovorenih strukturiranih poruka kao standardnog načina razmjene prometnih podataka, osim u iznimnim slučajevima kada elektronička razmjena podataka iz opravdanih razloga nije moguća.

Članak 8.

Načelo sljedivosti i ažurnosti nastanka, promjene i uporabe prometnih podatka i informacija ostvaruje se uspostavom standardnih postupaka prikupljanja i obrade prometnih podataka i informacija uz obvezu da voditelji obrade prometnih podataka precizno utvrde vrijeme nastanka u odnosu na trenutak obrade te da pravovremeno dostavljaju sve podatke u Izvještajno-upravljački sustav.

Članak 9.

Načelo dostupnosti i zaštite prometnih podataka i informacija ostvaruje se na način da su podaci i informacije dostupni svim ovlaštenim pravnim i fizičkim osobama, nadležnim tijelima prometnog sustava, a kojima je to pravo priznato zakonima koji uređuju prava i obveze u prometnom sustavu.

Opseg podataka u Izvještajno-upravljačkom sustavu

Članak 10.

(1) Izvještajno-upravljački sustav obavlja povezivanje prometnih podataka koji su iskazani u sljedećim evidencijama:

– izdanih tahografskih kartica vozača, poduzeća, radionica i nadzornih tijela

– ovlaštenih radionica za provedbu postupaka ispitivanja tahografa

– provedenih periodičkih ispitivanja tahografa

– sustava za središnju obradu tahografskih podataka (SOTAH)

– radnom iskustvu i sadašnjem poslodavcu profesionalnih vozača,

– počinjenim prekršajima u području cestovnog prometa, sigurnosti cestovnog prometa i prijevoza opasnih tvari i prijevozu profesionalnih vozača

– izdanih licencija, licencija Zajednice i njihovih kopija

– vozila za koja su izdane licencije

– odobrenih centara za osposobljavanje vozača za stjecanje početnih kvalifikacija i periodične izobrazbe

– odobrenih ispitnih centara za provjeru znanja za stjecanje početnih kvalifikacija za vozače

– vozača koji su u Republici Hrvatskoj stekli početne kvalifikacije i periodičnu izobrazbu vozača za prijevoz putnika i tereta

– izdanih potvrda o međunarodnom prijevozu osoba za vlastite potrebe

– izdanih stranih dozvola za međunarodni prijevoz tereta

– izdanih potvrda za vozače državljane trećih država

– izdanih dozvola za obavljanje međunarodnog linijskog prijevoza putnika

– izdanih dozvola za obavljanje međužupanijskog prijevoza putnika

– dostavljenih ugovora o obavljanju posebnog međužupanijskog linijskog prijevoza putnika

– ostalim evidencijama koje sadrže izvorne prometne podatke u cestovnom prometu.

(2) Osnova za povezivanje prometnih podataka iz navedenih evidencija su izravni identifikatori (npr. OIB fizičke osobe, OIB poslovnog subjekta, broj osobne isprave i dr.) i neizravni identifikatori (registracijska oznaka vozila, broj šasije vozila, serijski brojevi komponenti i dr.).

Način vođenja evidencija u Izvještajno-upravljačkom sustavu

Članak 11.

(1) Prometni i drugi osobni podaci obrađivat će se na način kojim se postiže odgovarajuća sigurnost i povjerljivost podataka, uključujući zaštitu od neovlaštene ili nezakonite obrade te od slučajnog gubitka, uništenja ili oštećenja primjenom odgovarajućih organizacijskih, tehničkih i sigurnosnih mjera.

(2) Obrada prometnih podataka provodit će se elektroničkim putem u okviru državne informacijske infrastrukture Republike Hrvatske.

(3) Mjera za zaštitu podataka tijekom pohrane i prijenosa je enkripcija koja ima za cilj osigurati da su podaci zaštićeni čak i u slučaju neovlaštenog pristupa ili proboja sigurnosnih sustava. Korištenjem naprednih enkripcijskih algoritama, podaci se pretvaraju u nečitljiv oblik koji se može dekriptirati samo uz odgovarajući ključ.

(4) Čuvanje prometnih podataka i informacija u Izvještajno-upravljačkom sustavu osigurano je na način koji omogućava njihovo korištenje u svrhe radi kojih su ti podaci prikupljeni.

(5) Podaci prikupljeni u okviru Izvještajno-upravljačkog sustava čuvaju se u izvornom obliku iz opravdanih razloga kao što su sudski postupci, istrage, regulacijski zahtjevi ili drugi postupci, u kojim slučajevima, čuvanje podataka mora biti ograničeno na minimalno potrebno razdoblje te mora biti u skladu sa svim primjenjivim zakonskim i regulatornim zahtjevima.

(6) Voditelj obrade podataka iz stavka 5. ovoga članka, dužan je osigurati da se takvi podaci koriste isključivo za navedene svrhe, te da se poduzimaju sve potrebne tehničke i organizacijske mjere zaštite kako bi se osigurala njihova sigurnost i zaštita privatnosti.

Anonimizacija podataka u Izvještajno-upravljačkom sustavu

Članak 12.

(1) Podaci u Izvještajno-upravljačkom sustavu anonimiziraju se na način koji onemogućuje postupke reidentifikacije, a anonimizirani podaci mogu se koristiti u statističke, istraživačke i znanstvene svrhe.

(2) Voditelj obrade dužan je provoditi redovitu procjenu rizika anonimiziranih podataka i po potrebi provoditi nove tehnike zaštite anonimiziranih podataka.

Definicija ponovljivosti i konzistentnosti anonimizacije

Članak 13.

(1) Ponovljivost anonimizacijskog procesa definira se kao sposobnost dosljedne reprodukcije istog rezultata anonimizacije unutar iste okoline i uvjeta, korištenjem istih postavki i algoritama, bez obzira na broj ponavljanja procesa.

(2) Konzistentnost anonimizacije odnosi se na sposobnost održavanja istovjetnih metoda obrade podataka kroz različite skupove podataka unutar iste okoline, osiguravajući da svi anonimizirani skupovi podataka pružaju usporedivu razinu zaštite privatnosti.

(3) Izvršitelj obrade dužan je osigurati da se anonimizacija provodi isključivo unutar kontrolirane okoline kako bi se osigurala zaštita podataka u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita osobnih podataka.

(4) Anonimizacijski proces mora biti dizajniran i izveden na način koji onemogućuje reidentifikaciju pojedinaca iz anonimiziranih podataka, čime se sprječava mogućnost povratka na originalne vrijednosti podataka.

Očuvanje statističkih svojstava podataka

Članak 14.

(1) Prilikom anonimizacije podataka, mora se osigurati da anonimizirani podaci zadržavaju ključna statistička svojstva izvornih podataka. Ova svojstva uključuju, ali nisu ograničena na distribuciju, prosječne vrijednosti, varijance i druge relevantne statističke parametre koji su ključni za održavanje valjanosti podataka za znanstvene, statističke i istraživačke svrhe.

(2) Izvršitelj obrade podataka dužan je osigurati i dokumentirati primjenu metodologija koje omogućavaju očuvanje ovih statističkih svojstava, te provesti redovitu reviziju i validaciju anonimiziranih skupova podataka kako bi se osiguralo da svojstva izvornih podataka ostaju nepromijenjena.

Struktura podataka u Izvještajno-upravljačkom sustavu

Članak 15.

Sustav upravljanja podacima u Izvještajno-upravljačkom sustavu ostvaruje se u Lakehouse arhitekturi koja kombinira repozitorije neobrađenih podataka u izvornom obliku i organizirane skupove strukturiranih podataka koji se prikupljaju iz evidencija iz članka 5. ovog Pravilnika.

Način dostave podataka u Izvještajno-upravljački sustav

Članak 16.

(1) Izvještajno-upravljački sustav prikuplja podatke u strukturiranom, polustrukturiranom i nestrukturiranom formatu. Podaci iz evidencija iz članka 5. ovog Pravilnika prikupljaju se putem Web API-ja na strani poslužitelja – izvora podataka.

(2) Pored prikupljanja podataka putem Web API-ja, potrebno je omogućiti i kontinuirani eksport podataka u CSV formatu.

Način pristupanja i korištenja podataka
Izvještajno-upravljačkog sustava

Članak 17.

(1) Korisnici sustava iz članka 3. ovog Pravilnika, kao sredstvo autentifikacije koriste Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav (NIAS) za fizičke osobe e-Građani i za poslovne subjekte e-Poslovanje.

(2) Nakon uspješnog postupka autentifikacije korisniku će biti omogućen pristup onim sadržajima Izvještajno-upravljačkog sustava na koja ima pravo sukladno propisu koji uređuje prikupljanje izvornih prometnih podataka.

(3) Kontrola pristupa uključuje implementaciju autentifikacije i autorizacije korisnika putem Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (NIAS), kako bi se osiguralo da samo ovlaštene osobe mogu pristupiti pohranjenim podacima.

Upravljanje i vođenje Izvještajno-upravljačkog sustava

Članak 18.

Ministarstvo nadležno za promet nadležno je za upravljanje Izvještajno-upravljačkim sustavom i ima ulogu voditelja obrade podataka.

ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 19.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/25-01/5
Urbroj: 530-08-2-1-1-25-1
Zagreb, 24. veljače 2025.

Potpredsjednik Vlade
i ministar
Oleg Butković, v. r.

 

 

Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2025_02_34_396.html